×

North Union runners 14th, 18th at qualifier

HOLSTEIN, Iowa — Hannah Morphew paced the North Union girls cross country team’s 14th-place finish at Thursday’s Iowa Class 1A state-qualifying meet, while Nick Schiltz led the way behind the Warrior boys’ 18th-place showing.

Morphew covered the 5,000-meter course in 24:27.15 to finish 66th overall, while Hanna Sandvig netted the No. 2 spot on the Warriors with a time of 25:03.13 to collect 80th place.

Cassie Beadle claimed 89th overall in 26:00.9, Sam Nielsen took 91st in 26:10.57, while Jordyn Cummins rounded out North Union’s performance in 95th place in 26:29.63.

Courtney Sporrer (20:02.28) and Taylor Sporrer (20:07.91) garnered second and third overall, respectively, to power Logan-Magnolia to the girls team championship with a total of 39 to easily outdistance runner-up Manson Northwest Webster’s 101.

Will Roder captured first-place accolades by crossing the finish line in 16:34.22 to steer Gehlen Catholic to a 93-95 margin of victory over Tri-Center for top boys team honors.

Schiltz pocketed 61st overall by covering the 5K race in 19:27.64 to pace North Union, while Trevor Kruse netted 100th overall in 20:40.61.

Gage Madden (20:48.71) took 108th place overall, Chase Cummins posted a time of 22:48.05 to place 139th, while Shawn Odegaard rounded out the Warriors’ effort by running a 23:11.86 for 143rd overall.

Iowa Class 1A

State Qualifying Meet

(5,000-meter race)

Girls Team Standings (Top 5): 1. Logan-Magnolia 39; 2. Manson Northwest Webster 101; 3. St. Edmond of Fort Dodge 108; 4. Tri-Center 128; 5. Lawton Bronson 137; 14. North Union 348.

Individual Results (Top 5): 1. Peyton Pogge (Tri-Center) 19:26.92; 2. Courtney Sporrer (L-M) 20:02.28; 3. Taylor Sporrer (L-M) 20:07.91; 4. Maddie Moline (MNWW) 20:22.32; 5. Kylie Morrison (L-M) 20:30.79.

North Union results: 66. Hannah Morphew 24:27.15; 80. Hanna Sandvig 25:03.13; 89. Cassie Beadle 26:00.9; 91. Sam Nielsen 26:10.57; 95. Jordyn Cummins 26:29.63.

Boys Team Standings: 1. Gehlen Catholic 93; 2. Tri-Center 95; 3. Saint Albert 102; 4. Sioux Central 115; 5. St. Edmond of Fort Dodge 126; 18. North Union 500.

Individual Results (Top 5): 1. Will Roder (Gehlen Catholic) 16:34.22; 2. Bennet Heisterkamp (Saint Albert) 16:57.08; 3. Isaac Vaske (Gehlen Catholic) 17:32.25; 4. Brett McGee (Tri-Center) 17:33.36; 5. Aaron Lursen (St. Edmond) 17:34.75.

North Union results: 61. Nick Schiltz 19:27.64; 100. Trevor Kruse 20:40.61; 108. Gage Madden 20:48.71; 139. Chase Cummins 22:48.05; 143. Shawn Odegaard 23:11.86.

COMMENTS