×

St. Clair boys pocket 4th straight Sentinel Relays crown

MOTIVATED RUN — Martin County West’s Kolton Larson (left) receives motivational support from Mavericks’ assistant track & field coach Stannetta Svoboda during the Sentinel Relays’ Class A 1,600-meter run on Friday at Bob Bonk Track in Fairmont. (Photo by Greg Abel)

FAIRMONT — The St. Clair Cyclones claimed their fourth consecutive Class A victory at the Sentinel Relays on Friday at Bob Bonk track in Fairmont.

St. Clair put up an excellent 184 points on 11 golds, three silvers and five bronze finishes, while second-place Martin County West scored 106 with 2 golds, 3 silvers and 5 bronze finishes. Fourth-place Fairmont junior varsity put up 95 and sixth-place North Union scored 55.

North Union’s Ryan Lang took second in the open 100 in 12.2, while the Warriors’ 4×200 relay team of Jarnu Sanger, Brendan Anderson, Lang and Aiden Fries took second in 1:39.32 and the MCW team of Nick Potthoff, Derrek Russenberger, Nick Beseke and Joseph Forsberg claimed third at 1:40.16.

MCW’s Kolton Larson won by less than a step in the 1,600 after coming back from 20 yards back in the final lap to finish at 4:53.2, with St. Clair’s Chase Baker finishing at 4:53.29 for second.

Fairmont’s Justin Olson claimed third in the open 400 with a time of 59.3, while MCW’s Potthoff took bronze in the 300-meter hurdles at 45.95.

The Fairmont junior varsity medley relay team of Cesar Flores, Kaleb Petschke, Tony Ortega and Matthew Anderson finished third in 4:18.85, while NU’s Anderson took silver in the 200-meter dash at 23.8.

Jake Lewis earned 10 points for MCW when he finished first in the 3,200-meter run at 10:43.05, while Zane Borchardt claimed six more with his third-place finish of 11:20.79.

The Warriors’ 4×100 relay squad of Sanger, Anderson, Lange and Fries took second in 47.96, just behind St. Clair’s gold-medal finish of 47.72.

MCW’s 4×400 relay team of Russenberger, Beseke, Forsberg and Larson finished the meet strong with a second-place finish in 3:45.42, while the Fairmont junior varsty team of Nuss, Flores, Sanchez and Gatewood took third in 3:59.36.

In the field events, MCW’s Nick Johnson took second in the shot put with a throw of 40-2.5, while Fairmont’s Caleb Johnson landed third at 39-4.5.

The Mavericks’ Larson finished third in the discus with a heave of 98-8, while Fairmont’s Caden Baarts took second in the pole vault when he cleared the 9-3 bar.

The Mavericks enter the starting blocks again at 3 p.m. Monday when they travel to Maple River, while North Union hits the track at the Top of Iowa Conference Meet at 4 p.m. Monday.

Class A Boys

Team Results: 1. St. Clair/Immanuel Lutheran (SC/IL) 184; 2. Martin County West (MCW) 106; 3. Mountain Lake Area (MLA) 100; 4. Fairmont (FMT) 95; 5. Heron Lake-Okabena/Fulda (HLO-F) 76; 6. North Union (NU) 55; 7. River Valley (RV) 54.

100: 1. Solomon Pawlitschek, SC/IL 11.96; 2. Ryan Lang, NU 12.20; 3. Kadin Johnson, RV 12.39; 4. Sam Cheadle, HLO-F 12.68; 5. Jordanb Toll, MLA 13.00; 6. Cesar Flores, FMT 13.23; 7. Alex Johnson, MCW 13.66; 8. Riley Chaffee, FMT 13.73.

200: 1. Noah Schruin, SC/IL 23.53; 2. Brendan Anderson, NU 23.80; 3. Sam Paulson, MLA 24.44; 4. Justin Olson, FMT 26.24; 5. Tim Rathman, RV 26.52; 6. Alex Johnson, MCW 27.91; 7. Gabe Spittle, HLO-F 30.24.

400: 1. Luke Olmanson, SC/IL 52.38; 2. Josa Ibarra, RV 52.81; 3. Justin Olson, FMT 59.30; 4. Garrett O’Connor, MCW 59.95; 5. Seth Klassen, MLA 1:02.47; 6. Shawn Odegaard, NU 1:07.61; 7. Martin Mittelstadt, FMT 1:09.78; 8. Denver Einck, HLO-F 1:11.01.

1600: 1. Kolton Larson, MCW 4:53.20; 2. Chase Baker, SC/IL 4:53.29; 3. Ryan Blomgren, MLA 5:02.73; 4. Jeremiah Mahin, MCW 5:11.33; 5. Tony Ortega, FMT 5:13.57; 6. Darrian Kueker, FMT 5:27.34; 7. Josh Hagen, RV 5:27.70; 8. Paul Salentiny, HLO-F 5:44.43.

3200: 1. Jake Lewis, MCW 10:43.05; 2. Diego Reyes, SC/IL 10:55.42; 3. Zane Borchardt, MCW 11:20.79; 4. Darrian Kueker, FMT 11:30.85; 5. Josh Hagen, RV 11:35.66; 6. Paul Salentiny, HLO-F 12:15.63; 7. Caden Swoboda, MLA 12:39.59.

110 Hurdles: 1. Ethan Klassen, MLA 18.94; 2. Jose Baldone, MLA 20.18; 3. Daine Jensen, HLO-F 21.22; 4. Niko Becker, SC/IL 21.49; 5. Jeremy Muecke, HLO-F 21.70; 6. Conner Drummer, SC/IL 21.82; 7. Abram Sanchez, FMT 23.64.

300 Hurdles: 1. Sam Paulson, MLA 44.47; 2. Noah Schruin, SC/IL 44.55; 3. Nick Potthoff, MCW 45.95; 4. Abram Sanchez, FMT 48.91; 5. Daine Jensen, HLO-F 51.80.

4×100: 1. SC/IL 47.72; 2. NU 47.96; 3. MCW 48.96; 4. MLA 49.61; 5. FMT 55.51; 6. FMT Relay 1:01.46.

4×200: 1. SC/IL 1:37.50; 2. NU 1:39.32; 3. MCW 1:40.16; 4. RV 1:42.56; 5. MLA 1:43.27; 6. HLO-F 1:53.64.

4×400: 1. SC/IL 3:40.84; 2. MCW 3:45.42; 3. FMT 3:59.36; 4. NU 4:07.57; 5. MLA 4:09.41; 6. FMT Relay 4:15.27; 7. HLO-F 4:32.79.

4×800: 1. SC/IL 8:42.26; 2. MCW 8:56.26; 3. MLA 10:18.42; 4. HLO-F 10:19.99.

Medley Relay 1600: 1. RV 4:09.48; 2. MLA 4:12.37; 3. FMT 4:18.85; 4. NU 4:20.03; 5. SC/IL 4:31.94; 6. MCW 4:33.56.

Shot Put: 1. Dylan Thompson, SC/IL 41-06.00; 2. Nick Johnson, MCW 40-02.50; 3. Caleb Johnson, FMT 39-04.50; 4. Zach Thier, HLO-F 38-05.75; 5. Gavin Prentice, NU 34-06.50; 6. Isaac Grev, MLA 34-02; 7. Ean Kokoruda, MCW 33-05.25; 8. Kaiden Miller, FMT 33-06.00.

Discus: 1. Dylan Thompson, SC/IL 114-01; 2. Zach Thier, HLO-F 108-11; 3. Kolton Larson, MCW 98-08; 4. Ean Kokoruda, MCW 97-11; 5. Gavin Prentice, NU 96-07; 6. Brad Balko, RV 91-04; 7. John Balko, RV 83-03; 8. Cody Phillips, SC/IL 81-00.

High Jump: 1. Sam Cheadle, HLO-F 5-10.00; 2. Joseph Rule, SC/IL 5-06.00; 3. Max Hoosline, SC/IL 5-06.00; 4. Ethan Nickel, MLA 5-06.00; 5. Shawn Oberbeck, FMT 5-02.00; 6. Tony Nuss, FMT 5-00.00.

Pole Vault: 1. Carter Daly, SC/IL 10-09.00; 2. Caden Baarts, FMT 9-03.00; 3. Chase Baker, SC/IL 8-06.00; 4. Justin Olson, FMT 8-06.00.

Long Jump: 1. Gage Baker, SC/IL 18-06.00; 2. Sam Cheadle, HLO-F 18-02.25; 3. Solomon Pawlitschek, SC/IL 18-00.50; 4. Justin Olson, FMT 16-10.75; 5. Joseph Forsberg, MCW 16-09.75; 6. Ethan Nickel, MLA 15-09.00; 7. Shawn Odegaard, NU 15-09.00; 8. Preston Christoffers, HLO-F 15-02.25.

Triple Jump: 1. Sam Paulson, MLA 41-07.25; 2. Sam Cheadle, HLO-F 41-04.75; 3. Lucas Kruse, SC/IL 37-05.50; 4. Matthew Anderson, FMT 34-11.50; 5. Mason Ward, SC/IL 34-10.00; 6. Nick Beseke, MCW 34-07.25; 7. Jordan Toll, MLA 31-07.00.

COMMENTS