×

Pierson, Sagedahls pace Fairmont Summer Run

TAKING THE TURN — Lukas Pierson (left), Grant Strukel (middle) and Connor Artner pace the 5-mile field around a turn during the early stages of the 40th annual Fairmont Summer Run on Saturday at Bob Bonk Track in Fairmont. Pierson went on to set the record for the event’s 18 & under division. (Photo by Charlie Sorrells)

FAIRMONT — Lukas Pierson fine-tuned his long-distance running skills for his first year of college, while Penn Sagedahl perfected his stride in preparing for his final prep cross country season during Saturday’s 40th annual Fairmont Summer Run.

Pierson, a Butterfield native, and Penn Sagedahl of Minnetonka captured top overall honors in the 5-mile and 2-mile runs, respectively, by establishing records in their age divisions.

Penn Sagedahl crossed the finish line in 10 minutes, 19 seconds to eclipse former Martin County West standout Jonah Mayo’s previous mark for the 16-19-year-old bracket of 10:35, set in 2014.

Pierson covered the 5-mile course that started and ended on Bob Bonk Track in a time of 27:04 to erase Connor Eastman’s prior 18 & under record of 28:29, set in 2012.

“This is a nice tune-up in getting ready to run cross country this fall at South Dakota State,” said Pierson, who captured 16th place overall in the 2017 Class A state cross country meet by running a 5K time of 16:33.1 to guide St. James Area to runner-up state accolades. “I’ll also run long distance during the indoor track season this winter, and then during the outdoor track season in the spring.”

Penn Sagedahl, who will serve as one of the captains on the Hopkins High School cross country lineup this fall, also used Saturday’s 2-mile run to test his skills against a number of talented harriers in the southern Minnesota prep ranks.

“When I was talking to him before the race, Penn said he wanted to run under 10 (minutes) today. That’s fast,” said Fairmont senior-to-be Andrew Moeller, who captured third place overall in the 2-mile run with a stellar time of 11:20 to finish behind Martin County West standout Kolton Larson’s runner-up showing of 11:04.

Ironically, Joel Sagedahl, Penn’s father, broke his own age division record by finishing fourth overall in the 2-mile run with a time of 11:51. Joel Sagedahl set the Summer Run’s 40-49 division’s mark of 11:57 only a year ago.

Sherwood Sagedahl won the 70-years-plus male crown in the 2-mile run by posting a time of 14:42 to place 23rd overall, while Siri Sagedahl garnered 29th overall by crossing the finish line in 16:35. Sherwood Sagedahl is the father of Joel and grandfather of both Penn and Siri.

What’s the secret behind the Fairmont 79-years-young runner’s success?

“I only wear these shoes during competitive races,” Sherwood said in reference to his gold Nike Mayfly Lites. “They are super lightweight and comfortable. When I bought them years ago, they were advertised as, ‘good for 60 miles.'”

“I’m happy to have kept up with a runner of his caliber,” Katie Hanson, who placed 22nd overall in the 2-mile run, said in reference to the No. 1-ranked Masters Senior Track & Field pentathlon for his age bracket.

Hanson posted a time of 14:36 to net second in the 30-39 female division behind Hadassah Peters, who captured 16th overall in 13:45. Peters finished second among female runners overall in the 2-mile event behind current Fairmont High School runner Laura Thompson, who placed 15th overall in 13:35.

In a battle of prep mentors in the 5-mile competition, North Union head cross country coach Brooke Nelsen posted the top female time of 33:27 to place sixth overall, while Fairmont assistant cross country coach Holly Neusch was second among women by crossing the finish line eighth overall in 36:07.

Pierson displayed his mettle by fending off two current high school runners in the 5-mile race. Blue Earth Area’s Grant Strukel captured runner-up honors behind Pierson in a time of 29:41 for second overall.

Fairmont prepster William Saari captured third overall with a time of 32:01.

Kellen Rodriguez, a 2018 Fairmont High School graduate, and former Cardinal runner Dan Bonk rounded out the 5-mile run’s top five overall finishes with respective times of 32:57 and 33:00.

Dayton Draper and Cooper Gudahl earned a 1-2 finish in the half-mile run in 3:11 and 3:14, respectively, while Kennedy Becker set a Summer Run 11 & under female record for placing first in her division and third overall in 3:15.

Carter Hanson fended off Noah Boro to win the quarter-mile run, 1:20-1:30. Carter Hanson’s time also set a record for the 8-9 male division.

40th ANNUAL

FAIRMONT

SUMMER RUN

5-MILE RUN

Overall Results: 1. Lukas Pierson 27:04; 2. Grant Strukel 29:41; 3. William Saari 32:01; 4. Kellen Rodriguez 32:57; 5. Dan Bonk 33:00; 6. Brooke Nelsen 33:27; 7. Darrian Kueker 34:46; 8. Holly Neusch 36:07; 9. Connor Artner 36.19; 10. Caden Svoboda 37:18; 11. Corey Goodrich 37.20; 12. Tabitha Thatcher 37.34; 13. Stannetta Svoboda 37:53; 14. Iliana Ramon 38:09; 15. Dayton Pasch 38.29; 16. Sarah Krumholz 38:56; 17. Emily Haugen 39:00; 18. Scott Morrow 39.04; 19. Trana Householder 41:16; 20. Eric Householder 41:20; 21. Jennifer Wedel 45:49; 22. Patti Strukel 47:15; 23. Dexter Prechel 52.01; 24. Sara Pierce 52.11.

Age Divisions

Male: 18 & Under: 1. Lukas Pierson 27:04 (Record); 2. Grant Strukel 29:41. 26-32: 1. Corey Goodrich 37:20. 33-39: 1. Dan Bonk 33:00; 2. Eric Householder 41:20. 40-46: 1. Scott Morrow 39:04. 54-60: 1. Dexter Prechel 52:01.

Female: 18 & Under: 1. Tabitha Thatcher 37:34; 2. Iliana Ramon 38:09. 19-25: 1. Emily Haugen 39:00. 33-39: 1. Brooke Nelsen 33:27; 2. Trana Householder 41:16. 40-46: 1. Patti Strukel 47:15. 47-53: 1. Holly Neusch 36:07. 54-60: 1. Stannetta Svoboda 37:53.

2-MILE RUN

Overall Results: 1. Penn Sagedahl 10:19; 2. Kolton Larson 11:04; 3. Andrew Moeller 11:20; 4. Joel Sagedahl 11:51; 5. Isaiah Johnson 11:55; 6. Jamesson Forsberg 12:03; 7. Dylan Kennedy 12:07; 8. Cody Lane 12:34; 9. Brandon Nordstrom 12:53; 10. Judah Peters 13:02; 11. Sam Viesselman 13:04; 12. CJ Garbers 13:12; 13. Todd Morrow 13:16; 14. Ty Tostrud 13:34; 15. Laura Thompson 13:35; 16. Hadassah Peters 13:45; 17. Hannah Neusch 13:49; 18. Stew Murfield 13:52; 19. Tabitha Thatcher 14:15; 20. Emma Gudahl 14:31; 21. Gavin Artner 14:32; 22. Katie Hanson 14:36; 23. Sherwood Sagedahl 14:42; 24. Becca Lunn 14:46; 25. Corene Moeller 15:37; 26. Amy Becker 15:59; 27. Carson Strukel 16:07; 28. Eric Johnson 16:14; 29. Siri Sagedahl 16:35; 30. Bob Bonk 16:47; 31. Tara Larson 17:16; 32. Justine Flanagan 17:23; 33. Season Kotewa 17:24; 34. Ben Artner 17:43; 35. Brett Williams 17:52; 36. Mia Miller 18:11; 37. Tiffany Harris 18:25; 38. Jen Kahler 18:29; 39. Harriet Lunz 18:32; 40. Drake Nelsen 19:52; 41. Mark Peters 21:02; 42. Esther Zech 22:09; 43. Clint Firstbrook 26:05; 44. (tie) Marki Vicenti and Orioa Vicenti 28:31s; 46. Catherine Johnson 28:43; 47. Kathy Knaak 29:29; 48. Owen Blaufuss 34:15.

Age Divisions

Male: 15 & Under: 1. Jamesson Forsberg 12:03; 2. Gavin Artner 14:32. 16-19: 1. Penn Sagedahl 10:19 (Record); 2. Kolton Larson 11:04. 20-29: 1. Judah Peters 13:02; 2. Sam Viesselman 13:04. 30-39: 1. Brandon Nordstrom 12:53; 2. Ben Artner 17:43. 40-49: 1. Joel Sagedahl 11:51 (Record). 60-69: 1. Stew Murfield 13:52; 2. Eric Johnson 16:14. 70 Plus: 1. Sherwood Sagedahl 14:42; 2. Clint Firstbrook 26:05.

Female: 15 & Under: 1. Laura Thompson 13:35; 2. Hannah Neusch 13:49. 16-19: 1. Mia Miller 18:11. 20-29: 1. Marki Vicenti 28:31. 30-39: 1. Hadassah Peters 13:45; 2. Katie Hanson 14:36. 40-49: 1. Tara Larson 17:16. 50-59: 1. Kathy Knaak 29:29. 60-69: 1. Harriet Lunz 18:32; 2. Catherine Johnson 28:43.

HALF-MILE RUN

Overall Results: 1. Dayton Draper 3:11; 2. Cooper Gudahl 3:14; 3. Kennedy Becker 3:15; 4. Maia Goerndt 3:36; 5. Addison Barrick 3:59; 6. Olivia Wedel 4:01; 7. Owen Wedel 4:08; 8. Ivy Schomberg 4:10; 9. Everertt Irwin 4:12; 10. Evan Barrick 4:19; 11. Charlee Koenecke 5:02.

Age Divisions

Male: 11 & Under: 1. Dayton Draper 3:11; 2. Cooper Gudahl 3:14. Female: 11 & Under: 1. Kennedy Becker 3:15 (Record); 2. Maia Goerndt 3:36.

QUARTER-MILE RUN

Overall Result: 1. Carter Hanson 1:20; 2. Noah Boro 1:30; 3. Devin Hanson 1:38; 4. Delaney Irwin 1:41; 5. James Boro 1:43; 6. Addison Toothaker 1:45; 7. Cole Hanson 1:45; 8. Levi Hanson 1:53; 9. Adeline Labes 2:03; 10. Jensen Schomberg 2:06; 11. Tyler Goerndt 2:10; 12. Brekken Schomberg 2:24; 13. Kylie Toothaker 2:33; 14. Isaac Hanson 2:34; 15. Nolan Irwin 2:50; 16. Nolan Harris 2:52; 17. Jett Labes 3:22; 18. Hezekiah Kahler 3:55; 19. Camden Harris 4:23; 20. Alexis Toothaker 4:24; 21. Audrey Wedel 4:26; 22. Ezra Gruba 5:14.

Age Divisions

Male: 7 & Under: 1. James Boro 1:43; 2. Cole Hanson 1:45. 8-9: 1. Carter Hanson 1:20 (Record); 2. Noah Boro 1:30. Female: 7 & Under: 1. Addison Toothaker 1:45; 2. Adeline Labes 2:03. 8-9: 1. Delaney Irwin 1:41.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS