×

Prep sports schedule for Week of Sept. 7

Area Daily Prep

Sports Schedule

Tuesday, Sept. 7

BOYS SOCCER

• Waseca @ Fairmont Area, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

• Fairmont Area @ Waseca, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

• Fairmont @ Worthington, 4:30 p.m.

• Luverne @ Blue Earth Area, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

• St. Peter @ Fairmont, 7:30 p.m.

• Martin Luther/GHEC/ Truman vs. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva in New Richland, 7 p.m.

• New Ulm @ Blue Earth Area, 7:15 p.m.

• West Hancock vs. North Union in Armstrong, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

• North Union vs. Estherville-Lincoln Central in Estherville, 5 p.m.

o

Thursday, Sept. 9

CROSS COUNTRY

• Fairmont, Blue Earth Area, Madelia/Truman/ GHEC/Martin Luther @ Tri-City United Invite in Montgomery, 4 p.m.

BOYS SOCCER

• Marshall @ Fairmont Area, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

• Fairmont Area vs. Marshall @ Southwest Minnesota State University in Marshall, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

• Blue Earth Area @ Fairmont, 4:30 p.m.

VOLLEYBALL

• Fairmont @ New Ulm, 7:30 p.m.

• Blue Earth Area @ Waseca, 7:30 p.m.

• Madelia vs. Martin County West in Trimont, 7 p.m.

• Estherville-Lincoln Central vs. North Union in Armstrong, 7 p.m.

o

Friday, Sept. 10

FOOTBALL

• St. Peter @ Fairmont, 7 p.m.

• North Union @ St. Ansgar, Iowa, 7 p.m.

• Sleepy Eye Public vs. Martin County West in Sherburn, 7 p.m.

• Westbrook-Walnut Grove vs. Granada-Huntley-East Chain/Truman in Truman, 7 p.m.

o

Saturday, Sept. 11

CROSS COUNTRY

• Martin County West @ Luverne Invite, 8 a.m.

FOOTBALL

• Blue Earth Area @ Lake Crystal-Wellcome Memorial, 5:30 p.m.

BOYS SOCCER

• Fairmont Area @ Cannon Falls, noon

VOLLEYBALL

• Fairmont, Martin Luther/ GHEC/Truman @ Sleepy Eye Invitational, 9 a.m.

• Blue Earth Area @ St. Peter Invitational, 9 a.m.

• North Union @ Spirit Lake, Iowa, Invitational, 9 a.m.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

COMMENTS

Starting at $4.38/week.

Subscribe Today