×

Becker defends girls pentathlon; Heinze, Baarts tie for boys title

PENTATHLON’S POINT PRODUCER — Fairmont’s Joni Becker edges a Hutchinson runner at the wire during track action at the 2019 Sentinel Relays in Fairmont. Becker defended her Cardinal girls pentathlon crown from a year ago during Friday’s preseason intrasquad event. (Photo by Greg Abel)

FAIRMONT — Joni Becker defended her Fairmont girls pentathlon crown, while Josh Heinze and Caden Baarts shared top boys honors during Friday’s intrasquad track & field event on the Fairmont High School campus.

Becker utilized her combination of speed and power to generate a first-place total of 3,650 points to fend off long-distance extraordinaire Laura Thompson’s runner-up score of 3,500 and hurdling phenom McKayla Chambers’ third-place mark of 3,300.

In the boys’ competition, Heinze and Baarts displayed their athleticism in netting a tie for first place by producing 3,450 points apiece, while speedster Hudson Artz collected third place by finishing only 50 points off the pace.

Baarts highlighted his first-place point production by fending off both Heinze and Prince Lebbi in the 40-yard dash at the wire, with all three delivering a time of 4.9 seconds.

Baarts also shared top honors with Amos Broomfield in the 40-yard hurdles by posting identical 5.8s.

Baarts tied David Maakestad, Trey Tumbleson and Kyler Wolters for second place in the high jump at 4 feet, 8 inches behind Heinze’s gold-medal effort of 5-6.

Baarts also placed third in the shot put — 32-10 — behind champion Noah Rahm (36-7) and runner-up Sawyer Tordsen (34-6).

Heinze added a fifth-place time of 5.9 in the 40-yard hurdles, while Baarts took fourth in the 800-meter run in 2:27.

Artz fended off Kaleb Hoye for first place in the open 800 — 2:19-2:21 — to complement third place in the 40-yard hurdles (5.9) and a fourth-place tie with Hoye and James Johnson in the 40-yard dash (5.1s).

Heinze also placed first in the two non-scored events, besting Baarts in the standing triple jump — 30-6 to 27-0, while soaring by standing long jump runner-up Kyler Wolters, 10-2 to 9-2.

In the girls’ competition, Becker edged Chambers at the wire to win the 40-yard dash with 5.7s, while Becker netted second place in the 800-meter run behind Thompson’s winning ways, 2:36-2:40.

Chambers garnered both the high jump and 40-yard hurdles crowns to pace her third-place overall score. Chambers bested Hadley Artz in the hurdles, 6.4-6.7, while clearing 4-6 in the high jump to fend off Thompson’s second-place mark of 4-4.

Natalie Tonne heaved the shot to a winning distance of 35-2 to fend off Mackenzie Householder’s 29-4 and Chambers’ 26-9.

Emily Frank swept the non-scored standing long jump and standing triple jump. Frank’s leap of 7-10 bettered runner-up Brooklyn Meyer by 2 inches, while Frank’s triple was 8 inches longer than Ellie Hernes’ second-place 22-2.

Fairmont’s first outdoor competition on the heels of the Minnesota State High School League’s scheduled 3-week moratorium due to Covid-19 is Tuesday, April 7, in a quadrangular against Howard Lake-Waverly-Winsted, Minnesota Valley Lutheran and the host Eagles in New Ulm.

2020 Fairmont Pentathlon

Track & Field Results

(March 13)

Girls Division (Top 10)

Overall Points: 1. Joni Becker 3,650; 2. Laura Thompson 3,500; 3. McKayla Chambers 3,300; 4. Brooklyn Meyer 2,900; 5. Ellie Hernes 2,700; 6. (tie) Carissa Saxton and Hadley Artz 2,650s; 8. Emily Frank 2,600; 9. (tie) Mackenzie Householder and Jazlyn Geerdes 2,400s.

Shot Put: 1. Natalie Tonne 35-2; 2. Mackenzie Householder 29-4; 3. McKayla Chambers 26-9; 4. Sophie Johnson 25-9; 5. Vanessa Bliesmer 24-2; 6. Brooklyn Meyer 23-9; 7. Elayna Anderson 23-5; 8. Joni Becker 22-7; 9. Emily Frank 22-5; 10. Jazlyn Geerdes 21-10.

High Jump: 1. McKayla Chambers 4-6; 2. Laura Thompson 4-4; 3. Ellie Hernes 4-4; 4. Brooklyn Meyer 4-4; 5. Hope Klanderud 4-2; 6. Carissa Saxton 4-2; 7. Natalie Tonne 4-0; 8. Hannah Linse 3-9; 9. (tie) Emily Frank, Rachel O’Connor and Jaylin Miller 3-9s.

40-Yard Dash: 1. Joni Becker 5.7; 2. McKayla Chambers 5.7; 3. (tie) Hadley Artz and Jazlyn Geerdes 5.7s; 5. (tie) Brooklyn Meyer and Mackenzie Householder 5.8s; 7. Laura Thompson 5.8; 8. Carissa Saxton 5.8; 9. Claire Nemmers 5.9; 10. Emily Frank 5.9; 11. Rachel O’Connor 5.9.

40-Yard Hurdles: 1. McKayla Chambers 6.4; 2. Hadley Artz 6.7; 3. (tie) Brooklyn Meyer, Ellie Hernes and Hannah Linse 6.8s; 6. Joni Becker 6.9; 7. Claire Nemmers 7.0; 8. Laura Thompson 7.0; 9. Jazlyn Geerdes 7.1; 10. Andrea Rojo 7.1.

800-Meter Run: 1. Laura Thompson 2:36; 2. Joni Becker 2:40; 3. Macy Hanson 2:47; 4. Tabitha Thatcher 2:49; 5. Carys Gudahl 2:57; 6. Hannah Neusch 2:59; 7. (tie) Carissa Saxton and Corene Moeller 3:03; 9. Emily Frank 3:06; 10. Elayna Anderson 3:07.

(Non-Scored Events)

Standing Long Jump: 1. Emily Frank 7-10; Brooklyn Meyer 7-8; 3. Joni Becker 7-6; 4. (tie) McKayla Chambers and Ellie Hernes 7-4s; 6. Corene Moeller 7-2; 7. (tie) Angelica Kerekes and Jazlyn Geerdes 7-0s; 9. (tie) Natalie Tonne and Rachel O’Connor 6-11s.

Standing Triple Jump: 1. Emily Frank 22-10; 2. Ellie Hernes 22-2; 3. McKayla Chambers 22-1; 4. Jazlyn Geerdes 21-2; 5. Laura Thompson 20-9; 6. Anna Busche 20-3; 7. Natalie Tonne 20-1; 8. Joni Becker 20-0; 9. (tie) Brooklyn Meyer, Kate Busche and Hope Klanderud 19-10s.

o

Boys Division (Top 10)

Overall Points: 1. (tie) Josh Heinze and Caden Baarts 3,450s; 3. Hudson Artz 3,400; 4. Kaleb Hoye 3,100; 5. Amos Broomfield 3,000; 6. David Maakestad 2,650; 7. Prince Lebbi 2,400; 8. Tony Ortega 2,200; 9. Brandon Williams 2,150; 10. Connor Artner 2,100.

Shot Put: 1. Noah Rahm 36-7; 2. Sawyer Tordsen 34-6; 3. Caden Baarts 32-10; 4. Kaiden Miller 32-1; 5. Hudson Artz 31-9; 6. Martin Mittelstadt 30-9; 7. Josh Heinze 30-4; 8. Kristoffer Stensrud 29-8; 9. Tony Ortega 29-6; 10. Everardo Hernandez 29-3.

High Jump: 1. Josh Heinze 5-6; 2. (tie) Caden Baarts, David Maakestad, Trey Tumbleson and Kyler Wolters 4-8s; 6. Kaleb Hoye 4-8; 7. William Saari 4-8; 8. Hudson Artz 4-8; 9. Kristoffer Stensrud 4-8; 10. (tie) Dan Betts, Amos Broomfield, Connor Artner, Kainen Craig and Prince Lebbi 4-6s.

40-Yard Dash: 1. Caden Baarts 4.9; 2. (tie) Josh Heinze and Prince Lebbi 4.9s; 4. (tie) Kaleb Hoye, James Johnson and Hudson Artz 5.1s; 7. (tie) Amos Broomfield and David Maakestad 5.2s; 9. (tie) Brandon Williams, Kristoffer Stensrud and Kyler Wolters 5.3s.

40-Yard Hurdles: 1. (tie) Caden Baarts and Amos Broomfield 5.8s; 3. Hudson Artz 5.9; 4. Brandon Williams 5.9; 5. Josh Heinze 5.9; 6. Kaleb Hoye 6.0; 7. Kristoffer Stensrud 6.2; 8. (tie) Prince Lebbi, Kainen Craig and Kyler Wolters 6.3s.

800: 1. Hudson Artz 2:19; 2. Kaleb Hoye 2:21; 3. Connor Artner 2:23; 4. Caden Baarts 2:27; 5. Tony Ortega 2:31; 6. Amos Broomfield 2:33; 7. Dan Betts 2:34; 8. Gage Cyphers 2:35; 9. David Maakestad 2:36; 10. Josh Heinze 2:40.

(Non-Scored Events)

Standing Long Jump: 1. Josh Heinze 10-2; 2. Kyler Wolters 9-2; 3. Caden Baarts 8-10; 4. Kaleb Hoye 8-7; Kristoffer Stensrud 8-6; 6. Brandon Williams 8-6; 7. Amos Broomfield 8-6; 8. Hudson Artz 8-3; 9. David Maakestad 7-10. James Johnson 7-11.

Standing Triple Jump: 1. Josh Heinze 30-6; 2. Caden Baarts 27-0; 3. Kyler Wolters 26-7; 4. Kristoffer Stensrud 25-6; 5. David Maakestad 25-2; 6. Hudson Artz 25-2; 7. Kaleb Hoye 25-1; 8. Prince Lebbi 25-0; 9. Amos Broomfield 24-8; 10. Connor Artner 24-0.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today