Fairmont girls claim track quadrangular

SPRINT SWEEP — Fairmont’s Karalyn Closs (middle) sprints to the finish line to edge teammates Jenna Gustafson (right) and Cadence Becker for top honors in the 100-meter dash during Friday’s last regular-season track & field meet at Bob Bonk Track in Fairmont. (Photo by Greg Abel)

FAIRMONT — The Cardinal girls placed first in all but two events to take the overall win in their final meet before sub-sections.

The only events a Fairmont girl didn’t claim gold in were the open 200 and the 4×800 relay, with a Cardinal finishing second in each.

Five Fairmont girls finished first in two events as either an individual or part of a relay, while Joni Becker claimed three golds.

Becker won the open 400 on the cold, rainy and windy day with a time of 1:04.13, while Laura Thompson finished second at 1:06.15 and Emily Frank took fourth at the 1:10.81 mark.

Joni Becker also took part in the winning 4×200 relay alongside Karalyn Closs, Jenna Gustafson and Grace Higgins, with the crew timing in at 1:52.47, while Joni Becker teamed up with Ellie Hernes, Gustafson and Brooklyn Pfeffer for the winning 4×400 relay time of 4:29.59.

Along with her win in the 4×200, Closs took the 100-meter dash with a time of 13.47, while Gustafson claimed second at 13.59 and Cadence Becker finished third with a time of 13.85.

Higgins (27.91) and Corene Moeller (29.13) took second and third, respectively, in the open 200, while Kaylean Thingstad claimed fourth at 29.57.

Tabitha Thatcher claimed first twice, with one gold coming in the 800-meter run (2:48.76) and one in the 1,600 (5:47.43).

Lauren Davis finished second in the 800 at 2:50.54, while Sara Sundblad claimed third at 2:58.65.

Thompson took first in the 3,200-meter run at 12:45, while Hannah Neusch finished second at 13:36.9.

Fairmont swept the top-six spots in both hurdle events. McKayla Chambers took first in the high hurdles at 17.01, while Hernes finished second in the high hurdles (17.16) and claimed gold in the 300-meter hurdles (51.48). Brooklyn Meyer finished third in the high hurdles at 17.93, while Hadley Artz (53.32) and Claire Nemmers (53.87) took second and third, respectively, in the 300-meter hurdles.

Fairmont’s 4×100 ‘A’ relay team of Cadence Becker, Chambers, Meyer and Higgins claimed gold at 54.78, while the ‘B’ team Briana Joseph, Angelica Kerekes, Sophie Johnson and Thingstad finished in 59.19 for second.

Fairmont’s ‘B’ 4×200 squad of MacKenzie Householder, Nemmers, Thingstad and Artz took second at 1:59.77, and the Cardinals’ ‘B’ 4×400 team of Closs, Rayah Quiring, Carissa Saxton and Moeller finished in 4:30.62 for second.

Fairmont’s 4×800 relay team of Saxton, Pfeffer, Frank and Moeller took second at 11:00.35.

Fairmont head coach Bob Bonk said he was glad to have had the event to prepare the Cardinal girls for Thursday’s sub-section meet.

“It was fun,” Bonk said. “The rain was a little nasty and overall I think times were hurt by the wind, it was really strong, although a couple races, the 100, 200 and high hurdles, were probably helped by the wind. … Lot of decent performances, I’m really glad we had a meet. We needed a meet this week for the girls. I also tried a few things on some events to try to compare a few people, that turned out to be helpful. … The event that really stands out off the top of my head is the discus. Both Cadee and Natalie were at 103 feet, neither one had come even close to that in their life time.”

The Cardinals claimed at least two of the top three spots in every field event.

Savanah Baker won the high jump when she cleared 5-0, while Bethany Linse placed second at 4-6 and Hannah Linse finished third at 4-6.

Ellie Schultze won the pole vault when she made it over the 8-0 bar, while Householder cleared 7-6 for third.

Quiring took gold in the long jump when she landed at 15-3.25, while Frank hit the sand at 14-7.5 for third and Meyer hit at 14-6 for fourth.

Quiring also finished second in the triple jump with a leap of 32-5.25, while Hernes took gold at 34-5.25 and Cassidy Schultz landed at 32-3.25 for third.

Natalie Tonne and Cadence Becker finished first and second, respectively in both the shot put and the discuss. Tonne heaved the shot 34-2, while Cadence Becker tossed it 30-8.75. Both Tonne and Cadence Becker threw the discus for personal records, Tonne heaving it 103-4 and Cadence Becker tossing it 103-1.

The Cardinal boys did not compete in the meet because they are participating in today’s True Team State Meet in Stillwater at 3:45.

The Fairmont girls get back in the starting blocks Thursday when they host the Section 2A, Sub-Section 5 meet at Bob Bonk Track.

FAIRMONT QUAD

GIRLS DIVISION

Team Standings: 1. Fairmont 198; 2. St. James Area 41; 3. Mankato Loyola/Cleveland 23; 4. New Ulm 2.

100: 1. Karalyn Closs (F) 13.47; 2. Jenna Gustafson (F) 13.59; 3. Cadence Becker (F) 13.85.

Other Fairmont results: Rayah Quiring 13.96, Lauren Davis 14.89, Trinity Allen 15.31, Hailey Obernolte 15.32, Elizabeth Nielsen 16.63, Vanessa Schultze 21.29.

200: 1. Korryn Karau (SJA) 27.9; 2. Grace Higgins (F) 27.91; 3. Corene Moeller (F) 29.13.

Other Fairmont results: Kaylean Thingstad 29.57, Brooklyn Meyer 31.35, Briana Joseph 31.88, Angelica Kerekes 31.89, Hailey Obernolte 32.16, Elizabeth Nielsen 35.91.

400: 1. Joni Becker (F) 1:04.13; 2. Laura Thompson (F) 1:06.15; 3. Korryn Karau (SJA) 1:06.8.

Other Fairmont results: Emily Frank 1:10.81, Briana Joseph 1:11.73, Angelica Kerekes 1:16.6, Eleanor Hamlet 1:17.38, Hailey Obernolte 1:17.63.

800: 1. Tabitha Thatcher (F) 5:47.43; 2. Paola Acevedo (SJA) 5:47.99; 3. Ellie Nygren (MLC) 5:59.14.

Other Fairmont results: Sara Sundblad 6:47.56, Kady Pedroza 6:51.27, Emily Kerekes 6:54.8.

1,600: 1. Laura Thompson (F) 12:45; 2. Hannah Neusch (F) 13:36.9; 3. Norely Sanchez (SJA) 14:39.3.

Other Fairmont results: Kady Pedroza 16:11.6, Emily Kerekes 16:35.

HH: 1. McKayla Chambers (F) 17.01; 2. Ellie Hernes (F) 17.16; 3. Brooklyn Meyer (F) 17.93.

Other Fairmont results: bethany Linse 18.04, Claire Nemmers 18.48, Hadley Artz 18.63.

300 H: 1. Ellie Hernes 51.48; 2. Hadley Artz (F) 53.32; 3. Claire Nemmers (F) 53.87.

Other Fairmont results: Bethany Linse 55.37, Cassidy Schultz 57.69.

4×1: 1. Fairmont ‘A’ (Cadence Becker, McKayla Chambers, Brooklyn Meyer, Grace Higgins) 54.78; 2. Fairmont ‘B’ (Briana Joseph, Angelica Kerekes, Sophie Johnson, Kaylean Thingstad) 59.19; 3. Mankato Loyola/Cleveland 59.62.

4×2: 1. Fairmont ‘A’ (Karalyn Closs, Jenna Gustafson, Grace Higgins, Joni Becker) 1:52.47; 2. Fairmont ‘B’ (MacKenzie Householder, Claire Nemmers, Kaylean Thingstad, Hadley Artz) 1:59.77; 3. St. James Area 2:05.87.

4×4: 1. Fairmont ‘A’ (Ellie Hernes, Jenna Gustafson, Brooklyn Pfeffer, Joni Becker) 4:29.59; 2. Fairmont ‘B’ (Karalyn Closs, Rayah Quiring, Carissa Saxton, Corene Moeller) 4:30.62; 3. Mankato Loyola/Cleveland 4:52.24.

4×8: 1. St. James Area 10:47.71; 2. Fairmont (Carissa Saxton, Brooklyn Pfeffer, Emily Frank, Corene Moeller) 11:00.35.

High jump: 1. Savanah Baker (F) 5-0; 2. Bethany Linse (F) 4-6; 3. Hannah Linse (F) 4-6.

Other Fairmont results: Cassidy Schultz 4-3, Carissa Saxton 4-3.

Pole vault: 1. Ellie Schultze (F) 8-0; 2. Ellie Becker (SJA) 7-9; 3. MacKenzie Householder 7-6.

Other Fairmont results: Olivia Anderson 6-0, Rachel O’Connor 5-6.

Long jump: 1. Rayah Quiring (F) 15-3.25; 2. Korryn Karau (SJA) 14-11.25; 3. Emily Frank (F) 14-7.5.

Other Fairmont results: Brooklyn Meyer 14-6, Cassidy Schultz 13-10.25, Angelica Kerekes 12-11.5, Hadley Artz 12-2.

Triple jump: 1. Ellie Hernes (F) 34-5.25; 2. Rayah Quiring (F) 32-5.25; 3. Cassidy Schultz (F) 32-3.25.

Other Fairmont results: Emily Frank 32-2.75, Claire Nemmers 29-6, Kaylean Thingstad 29-1.5.

Shot put: 1. Natalie Tonne (F) 34-2; 2. Cadence Becker (F) 30-8.75; 3. MacKenzie Householder (F) 28-7.75.

Other Fairmont results: Bethany Linse 23-0.75, Sophie Johnson 22-5.75, Olivia Anderson 20-6.25.

Discus: 1. Natalie Tonne (F) 103-4; 2. Cadence Becker (F) 103-1; 3. Sydnee Germscheid (MLC) 74-11.

Other Fairmont results: MacKenzie Householder 65-10, Sophie Johnson 65-0, Vanessa Bliesmer 63-10, Olivia Anderson 51-1.

BOYS DIVISION

Team Standings: 1. St. James Area 129; 2. Mankato Loyola/Cleveland 46; 3. Fairmont 45; 4. New Ulm 19.

100: 1. Austin Knickrehm (SJA) 12.01; 2. Sam Kulseth (SJA) 12.41; 3. Lee Hillesheim (SJA) 13.06.

Fairmont result: Martin Mittelstadt 13.68.

200: 1. Austin Knickrehm (SJA) 24.23; 2. Tyler Erickson (MLC) 25.43; 3. Alfredo Carreon (SJA) 25.51.

Fairmont results: Justin Olson 25.9, Tony Ortega 27.23, Kaleb Petschke 27.59.

400: 1. Daevon Anderson (SJA 59.0; 2. Jacob Martinka (NU) 59.8; 3. Justin Olson (F) 1:01.9.

Other Fairmont result: Kaleb Petschke 1:06.44.

800: 1. Mauricio Vite (SJA) 2:22.99; 2. Marco Crispin (SJA) 2:26.66; 3. Tony Ortega (F) 2:30.88.

Other Fairmont result: Darrian Kueker 2:32.43.

1,600: 1. Tyler Erickson (MLC) 4:50.78; 2. Jackson Miest (SJA) 4:56.16; 3. Mauricio Vite (SJA) 5:11.33.

Fairmont results: Tony Ortega 5:13.4, Darrian Kueker 5:27.15.

3,200: 1. Troy Parulski (SJA) 10:21.6; 2. Seth Pierson (SJA) 10:42.1; 3. Alex Knickrehm (SJA) 10:56.3.

HH: 1. Cooper Thomez (MLC) 20:27; 2. London Watson (NU) 21.08; 3. Kevin Torres (SJA) 22.53.

300 H: 1. Nick Friesen (SJA) 51.17; 2. Kevin Torres (SJA) 58.73.

4×1: 1. St. James Area DNF.

4×2: 1. St. James Area 1:41.6; 2. Mankato Loyola/Cleveland 1:42.4.

4×4: 1. Mankato Loyola/Cleveland ‘A’ 3:50.68; 2. Mankato Loyola/Cleveland ‘B’ 4:01.82; 3. St. James Area 4:12.28.

4×8: 1. St. James Area 8:46.19; 2. Mankato Loyola/Cleveland 9:57.41.

High jump: 1. Johnny Reim (SJA) 5-0; 1. Daevon Anderson (SJA) 5-0; 1. Bryant Gonzalez 5-0.

Pole vault: 1. Justin Olson (F) 10-0; 2. Cooper Thomez (MLC) 8-0; 3. Garrett Foley (NU) 6-0.

Long jump: 1. Justin Olson (F) 16-8.25; 2. Cooper Thomez (MLC) 15-4.5; 3. Kaleb Petschke (F) 14-3.

Triple jump: 1. Jacob Martinka (NU) 33-2.75; 2. Lee Hillesheim (SJA) 31-8.75; 3. Sam Kulseth (SJA) 30-5.

Shot put: 1. Dawson Davito (MLC) 47-5.75; 2. Kaiden Miller (F) 34-8.75; 3. Noah Rahm (F) 33-2.25.

Other Fairmont results: Martin Mittelstadt 30-6.

Discus: 1. Dawson Davito (MLC) 104-10; 2. Noah Rahm (F) 80-7; 3. Kaiden Miller (F) 72-11.

Other Fairmont results: Kaleb Petschke 72-5, Martin Mittelstadt 68-2.

COMMENTS