Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Fairmont tracksters dominate 5-team meet

April 30, 2013
Fairmont Sentinel

NEW ULM - The Fairmont Cardinals boys and girls track and field teams scored a combined 16 first-place finishes en route to sweeping the five-team New Ulm Invitational on Monday.

Sierra Schultz secured three individual top finishes to lead the Cardinal girls to first-place team honors with 181 points, while Mark Fruechte took home one individual victory to complement helping two Fairmont relay teams to first-place finishes to pace a 116-point winning performance.

Schultz, along with Brooklyn Leichtnam and Haley Harder, combined to take the top three finishes in the 100-meter hurdles. Schultz finished in 16.91 seconds for first, while Leichtnam and Harder finished second and third in 17.77 and 17.78, respectively.

Schultz then earned the sweep in the hurdles, winning the 300s in a time of 51.21. Harder finished second in a time of 51.91, with Tracy Thiesse grabbing third in 52.90 and Leichtnam taking the fourth spot in 53.47.

Schultz's leap of 35 feet even in the triple jump, along with Paige Bearson's leap of 33-10 1/2, was enough for a 1-2 finish and honor-roll performances. Bearson and Schultz then reversed the results in the long jump, with Bearson winning at 16-4 and Schultz taking second at 16-2 1/2, again for honor-roll distances.

Katiana Fischer locked down the distance races for the Cardinals, winning both the 1,600- and 3,200-meter runs in 6:00.97 and 13:13.33, respectively.

Thiesse and MaKenzie Bliesmer teamed up for another 1-2 finish for Fairmont in the high jump. Thiesse earned the top spot with a jump of 4-10 and Bliesmer finished second at 4-10.

Bearson and Thiesse traded handoffs with Pauli Anderson and Marina Rufli for a victory in the 4x400 relay with a time of 4:28.57.

The Fairmont 4x100 relay team of Bearson, Emily Wegener, Rufli and Marissa Voss secured the final first-place finish for the Cardinals, winning in 54.47 seconds.

In the boys' division, Fruechte set improved upon his honor-roll performance in the 400, finishing in 52.10 to top the field.

The 4x200 relay then used Fruechte's speed, along with teammates Justin Barnes, Payton Schlomann and Zach Brown, to earn a first-place and honor-roll time of 1:35.70.

Another Fairmont relay -Fruechte, Schlomann, Joey Peterson and Evan Ward - earned an honor-roll time by passing the baton for first place in the 4x400 with a time of 3:36.83.

Ward then improved upon his honor-roll time in the 300 hurdles, winning in 41.89.

Barnes won top honors in the high jump, leaping 6 feet even for first place for the Cardinals.

Josiah Johnson took home his first first-place finish of the year, winning the 3,200 in 11:14.45.

Brandon Martin capped the Cardinals' winning ways with a first-place throw of 125-4 in the discus.

Fairmont plays host to the 58th annual Sentinel Relays at 4:15 p.m. Friday at Cardinal Track.

NEW?ULM?INVITE

Girls Varsity Results

Team Standings: 1. Fairmont 181; 2. Springfield/Cedar Mountain/Comfrey 68; 3. Minnesota Valley Lutheran 61; 4. Windom Area 22; 5. New Ulm 19.

Individual Results

4x800: 1. MVL 11:03.35, 2. Fairmont (Jaclyn Friese, Sarah Ostlie, Emily Haugen, Hannah Johnson) 11:12.84, 3. Springfield 11:26.51.

100 hurdles: 1. Sierra Schultz (F) 16.91, 2. Brooklyn Leichtnam (F) 17.77, 3. Haley Harder (F) 17.78. Other Fairmont finishers: 5. Hayley Jones 18.14.

100: 1. Kylee Wells (S) 12.94, 2. Sasha Riley (F) 13.29, 3. Joci Nestande (S) 13.31. Other Fairmont finishers: 5. Marissa Voss 13.75, 15. Pauli Anderson 14.76, 20. Morgan Seifried 15.08, 21. Hailey Wolter 15.14, 21. Sydney Leichtnam 15.14, 26. Ashten Atzenhoefer 15.47, 27. Raela Hines 16.17, 31. Kitylyn Cihoski 18.14.

4x200: 1. Springfield 1:54.25, 2. Fairmont (Emily Wegener, B. Leichtnam, Harder, Voss) 1:58.15, 3. New Ulm 1:59.33.

1,600: 1. Katiana Fischer (F) 6:00.97, 2. Natlie Hoffbeck (S) 6:10.37, 3. Martha Balge (MVL) 6:12.79. Other Fairmont finishers: 4. Sarah Bartz 6:16.82, 7. Anna Hernes 6:46.07, 10. Miranda Mathiason 6:58.80, 13. Larissa Becker 7:05.94, 14. Rachel Poppe 7:56.0.

4x100: 1. Fairmont (Paige Bearson, Wegener, Marina Rufli, Voss) 54.47, 2. MVL 55.13, 3. Springfield 57.81. Other Fairmont finishers: 6. (Hines, Emilee Moeller, Wolter, Ellie Tonder) 1:01.09.

400: 1. Viche Rabb (S) 1:01.89, 2. Riley (F) 1:02.78, 3. Karliana Kelly (S) 1:03.0. Other Fairmont finishers: 8. Seifried 1:11.22, 10. Friese 1:11.81, 11. Hannah Johnson 1:12.98, 12. Wolter 1:14.06, 15. Moeller 1:15.62, 16. Tonder 1:18.36, 18. Elise Overgard 1:19.83, 19. Cihoski 1:29.03.

300 hurdles: 1. Sierra Schultz (F) 51.21, 2. Harder (F) 51.97, 3. Tracy Thiesse (F) 52.90. Other Fairmont finishers: 4. B. Leichtnam 53.47, 6. Hayley Jones 55.88.

800: 1. Brianna Holtmeier (MVL) 2:44.21, 2. Ostlie (F) 2:46.19, 3. Camilla Hermanrud (F) 2:47.99. Other Fairmont finishers: 8. Hannah Olson 2:58.20, 13. Mathiason 3:19.02, 14. Poppe 3:41.97.

200: 1. Kylee Wells (S) 27.35, 2. Riley (F) 28.03, 3. Megan Muller (W) 28.37. Other Fairmont finishers: 9. P. Anderson 29.97, 11. Rufli 30.19, 12. MaKenzie Bliesmer 30.46, 14. Seifried 31.39, 18. Becker 32.01, 20. Atzenhoefer 32.15, 25. Cihoski 39.54.

3,200: 1. Fischer (F) 13:13.33, 2. Alexa Diersen (MVL) 13:27.69, 3. Emily Haugen (F) 13:27.95. Other Fairmont finishers: 5. Bartz 14:14.44, 6. Moeller 15:22.00, 7. Overgard 15:38.0.

4x400: 1. Fairmont (Bearson, Thiesse, P. Anderson, Rufli) 4:28.57, 2. MVL 4:43.02, 3. New Ulm 4:46.69.

High Jump: 1. Thiesse (F) 4-10, 2. Bliesmer (F) 4-10, 3. Rylee Weisensel (MVL) 4-8. Other Fairmont finishers: 13. H. Olson 4-0.

Long Jump: 1. Bearson (F) 16-4, 2. Schultz (F) 16-2 1/2, 3. Maggie Rauh (MVL) 15-4 1/2. Other Fairmont finishers: 10. Thiesse 14-1 1/4, 13. S. Leichtnam 12-9, 15. Jones 12-8, 17. Hines 12-1 1/2.

Triple Jump: 1. Schultz (F) 35-0, 2. Bearson (F) 33-10 1/2, 3. Kelly (S) 31-3. Other Fairmont finishers: 6. Seifried 27-8 1/2, 9. S. Leichtnam 27-0, 15. Tonder 24-3, 16. Becker 23-4 1/4.

Discus: 1. Holly Larson (W) 105-1, 2. Wegener (F) 92-1, 3. Kayla Lardy (F) 79-8. Other Fairmont finishers: 4. Talitha Burtis 78-11, 7. Tori Edgington 72-1, 10. Bliesmer 57-6, 11. Erin Rahm 54-2.

Shot: 1. Larson (W) 31-8 1/4, 2. Wegener (F) 31-3, 2. Kate Carlson (MVL) 30-9. Other Fairmont finishers: 4. Lardy 30-3, 5. Edgington 28-3, 7. Burtis 25-11, 9. Bliesmer 25-6, 14. Rahm 22-10 1/2, 15. H. Olson 22-7.

Boys Varsity Results

Team Standings: 1. Fairmont 116, 2. Minnesota Valley Lutheran 94, 3. New Ulm 70, 4. Windom Area 53, 5. Springfield/Cedar Mountain/Comfrey 20.

Individual Results

4x800: 1. New Ulm 9:05.12, 2. Springfield 9:08.34, 3. Fairmont (Joey Peterson, Christopher Poush, Josiah Johnson, Nathaniel Larson) 9:23.85.

110 Hurdles: 1. John Wendler (MVL) 17.16, 2. Kolin Kelly (F) 17.82, 3. Justin Barnes (F) 18.21.

100: 1. Michael Rivera (W) 11.34, 2. Adam Schnobrich (MVL) 11.63; 3. Matt Tessmer (MVL) 11.65. Fairmont finishers: 5. Thomas Willett 11.82, 7. Jonathan Rahn 12.07, 10. Derek Edman 12.59, 18. Andrew Anderson 14.27.

4x200: 1. Fairmont (Barnes, Mark Fruechte, Payton Schlomann, Zach Brown) 1:35.70; 2. MVL 1:38.02; 3. New Ulm 1:45.89. Other Fairmont finishers: 4. (Kelly, Anthony Shimon, Luis Figueroa, Anthony Garcia) 1:46.15.

1,600: 1. Aaron Stark (NU) 4:58.39, 2. Bryan Kokesch (MVL) 5:05.75, 3. Josh Sunblad (F) 5:10.48. Other Fairmont finishers: 4. Zac Ehlert 5:14.96, 8. Robert Hamp 5:20.19.

4x100: 1. Windom Area 46.69, 2. Fairmont (Schlomann, Brown, Edman, Brian Wilde) 46.83, 3. MVL 48.77. Other Fairmont finishers: 5. (Garcia, Colin Meadows, Figueroa, Shimon) 52.13.

400: 1. Fruechte (F) 52.10, 2. Seth Wiechman (MVL) 52.87, 3. Riley Drahota (NU) 53.33. Other Fairmont finishers: 7. Nate Subbert 55.91, 8. Poush 59.93, 10. Sanguja Hassan 1:01.33, 15. Rahn 1:07.13, 16. Travis Thiesse 1:09.34, 17. Cody Nagel 1:12.16, 18. Andrew Anderson 1:13.70.

300 hurdles: 1. Evan Ward (F) 41.89, 2. Nicholas Thedens-Koep (NU) 42.08, 3. John Wendler (MVL) 46.33. Other Fairmont finishers: 5. Kelly 49.08, 10. N. Larson 50.55.

800: 1. Stark (NU) 2:09.63, 2. Blake Piotter (NU) 2:09.97, 3. Barnes (F) 2:09.98. Other Fairmont finishers: 6. Sundblad 2:16.72, 7. Ehlert 2:24.07.

200: 1. Rivera (W) 23.26, 2. Tessmer (MVL) 23.75, 3. Schnobrich (MVL) 23.77. Fairmont finishers: 8. Edman 25.26, 10. Wilde 25.46, 11. Peterson 25.91, 19. Dustin Slaughter 29.64, 20. Anderson 30.44.

3,200: 1. J. Johnson (F) 11:14.45, 2. Justin Steffl (MVL) 11:19.70, 3. Peter Nielson (F) 11:37.09. Other Fairmont finishers: 4. Hassan (F) 12:06.09.

4x400: 1. Fairmont (Fruechte, Schlomann, Peterson, Ward) 3:36.83, 2. MVL 3:46.53, 3. NU 3:53.29. Other Fairmont finishers: 4. (Hamp, Poush, Wilde, Garcia) 3:55.66.

High Jump: 1. Barnes (F) 6-0, 2. C. J. Kleinschmidt (S) 5-8, 3. Marcus Larson (F) 5-4.

Long Jump: 1. Victor Ogeka (W) 20-8; 2. Rivera (W) 19-04 3/4; 3. Tessmer (MVL) 18-09 1/4. Fairmont finishers: 6. Brown 17-10, 9. Shimon 17-3 1/4, 16. Garcia 15-11 1/2, 18. Edman 15-6 1/2, 23. Slaughter 13-6 1/2, 24. M. Larson 13-4 1/2.

Triple Jump: 1. Lukas Borgwardt (MVL) 38-05 1/4, 2. Ward (F) 37-8 1/4, 3. Brown (F) 36-10 1/4. Other Fairmont finishers: 4. Simon 36-1 1/2, 6. N. Larson 35-3 3/4, 12. Slaughter 31-0 1/2, 15. Thiesse 27-10 1/4, 17. Nielson 27-1.

Discus: 1. Brandon Martin (F) 125-4, 2. Alex Fenske (NU) 116-8, 3. Barrett Carlson (MVL) 102-9. Other Fairmont finishers: 8. Rider Schwieger 95-8, 16. M. Larson 80-4, 17. Levi Gustafson 78-5, 19. Meadows 75-3, 25. Figueroa 66-11.

Shot Put: 1. Trent Bever (W) 46-10 1/2, 2. Martin (F) 44-1, 3. Mike Dickinson (NU) 44-0 1/4. Other Fairmont finishers: 12. Gustafson 34-1 1/2, 13. Meadows 33-9, 15. Schwieger 33-7, 20. Figueroa 30-3 1/4, 23. Sundblad 27-5 1/2.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web