Wednesday's Scores

Wednesday’s Scores

By The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Austin 85, Caledonia 71

Mounds View 43, St. Francis 39

Pine City 61, Blake 58

Roseau 56, Crookston 46

St. Charles 86, Dover-Eyota 48

Aitkin Tournament

Consolation

Aitkin 73, Greenway 54

Annandale Tournament

First Round

Annandale 63, Chatfield 40

Bethany Lutheran Tournament

Consolation Semifinal

Fairmont 69, LeSueur-Henderson 42

St. Clair 52, Lake Crystal-Wellcome Memorial 49

Semifinal

Maple River 61, Minnesota Valley Lutheran 50

New Richland-H-E-G 52, St. Croix Lutheran 47

Bethel Tournament

1

Third Place

Roseville 50, St. Paul Central 44

Championship

Bloomington Jefferson 53, Minnetonka 52

Bethel Tournament

2

Mounds View 43, St. Francis 39

St. Louis Park 73, Eagan 60

Blue Earth Area Tournament

Blue Earth Area 72, United South Central 68

Jackson County Central 83, GHEC/Truman/Martin Luther 43

Calvin Christian Tournament

Semifinal

Calvin Christian 48, West Lutheran 34

Charter Stars 60, Academy for Science and Agriculture 34

Cloquet Tournament

Consolation

Pine City 61, Blake 58

Championship

Duluth Denfeld 59, Cloquet 48

Crosby-Ironton Tournament

Crosby-Ironton 52, Moose Lake/Willow River 34

Faribault Tournament

Faribault 65, Holy Angels 46

Waterville-Elysian-Morristown 65, Fridley 64

Glencoe-Silver Lake Tournament

First Round

Glencoe-Silver Lake 90, St. Croix Prep 68

Holy Family Academy 82, Belle Plaine 69

Grand Meadow Tournament

Grand Meadow 62, Alden-Conger 55

First Round

Goodhue 59, LeRoy-Ostrander 36

Grand Rapids Tournament

Coon Rapids 64, Proctor 54

Grand Rapids 69, St. Paul Highland Park 68, OT

Hayfield Tournament

First Round

Hayfield 61, Kenyon-Wanamingo 47

Hibbing Tournament

First Round

Chanhassen 90, Cambridge-Isanti 74

Hibbing 79, Kildonan-East Collegiate, Manitoba 66

New Prague 59, Andover 54, OT

Totino-Grace 73, Duluth East 44

Hillsboro/Central Valley Holiday Hoops

Norman County West 41, Griggs County Central, N.D. 33

Howard Lake-Waverly-Winsted Tournament

Third Place

Howard Lake-Waverly-Winsted 64, Providence Academy 55

Championship

Columbia Heights 84, Dassel-Cokato 48

Lakeville North Tournament

First Round

Lakeville North 87, Benilde-St. Margaret’s 51

Robbinsdale Armstrong 78, Northfield 56

Mesabi East Tournament

Two Harbors 66, Eveleth-Gilbert 52

Minneapolis North Tournament

Centennial 76, St. Paul Johnson 56

Hopkins 68, Eastview 58

Minnehaha Academy 87, Minneapolis Southwest 73

Mounds Park Academy Tournament

First Round

Mounds Park Academy 57, Nova Classical Academy 56

Spectrum 78, Math and Science Academy 53

Nicollet Tournament

Cleveland 97, Buffalo Lake-Hector-Stewart 22

New Ulm Cathedral 61, Nicollet 54, OT

Park Rapids Tournament

Third Place

Nevis 73, Park Rapids 36

Championship

Cass Lake-Bena 83, Menahga 46

Pelican Rapids Tournament

Warroad 62, Pelican Rapids 52

West Central 48, Underwood 36

Perham Tournament

Third Place

Spring Grove 70, Morris Area/Chokia-Alberta 49

Championship

Perham 60, Heritage Christian Academy 57, OT

Sauk Rapids-Rice Tournament

Becker 80, Detroit Lakes 61

Big Lake 81, Zimmerman 58

Sauk Rapids-Rice 59, Albany 45

South St. Paul Tournament

First Round

Park (Cottage Grove) 80, St. Paul Humboldt 59

St. Anthony 84, South St. Paul 74

St. Cloud Cathedral Tournament

Consolation Semifinal

Concordia Academy 58, Pierz 54

Mandan, N.D. 81, Braham 73

Semifinal

Melrose 80, Litchfield 52

St. Cloud Cathedral 87, Watertown-Mayer 77

St. James Tournament

Consolation

St. James Area 62, Madelia 41

Championship

Springfield 68, Rockford 57

Swiftel Classic

Canby 70, Alcester-Hudson, S.D. 59

Tartan Tournament

Consolation Semifinal

Cristo Rey Jesuit 68, Carmel, Ill. 67

Spring Lake Park 61, Chisago Lakes 50

Semifinal

Forest Lake 59, Rogers 56

Tartan 93, St. Paul Como Park 56

Trinity Tournament

First Round

Hope Academy 72, St. Paul Harding 70

St. Agnes 52, Minneapolis Edison 43

St. Paul Washington 74, Trinity 72

Wabasso Tournament

Consolation

Russell-Tyler-Ruthton 76, Wabasso 40

Championship

Red Rock Central 58, Adrian 47

Willmar Tournament

Belgrade-Brooten-Elrosa 68, MACCRAY 64

Central Minnesota Christian 72, BOLD 37

Sauk Centre 80, Lac qui Parle Valley 52

Willmar 71, New London-Spicer 51

Winona State Tournament

Waseca 88, Simley 73

Winona 63, Byron 54

Zumbrota-Mazeppa 64, Tri-City United 48

GIRLS BASKETBALL

Lac qui Parle Valley 73, Ortonville 50

Simley 73, Visitation 35

St. Francis 49, Duluth East 38

Aitkin Tournament

Aitkin 54, Deer River 44

Foley 76, Greenway 44

Alexandria Tournament

Championship

Watertown-Mayer 66, Alexandria 60

Annandale Tournament

First Round

Annandale 51, Chatfield 36

Maranatha Christian 89, St. Croix Lutheran 86

Blue Earth Area Tournament

Blue Earth Area 38, United South Central 28

GHEC/Truman/Martin Luther 57, Jackson County Central 48

Cloquet Tournament

Blake 56, Duluth Denfeld 14

Northwestern, Wis. 49, Cloquet 42

Ely Tournament

Consolation

Wrenshall 47, Northeast Range 31

Championship

Lake of the Woods 49, Ely 43

Esko Tournament

First Round

Esko 66, Mesabi East 35

Eveleth-Gilbert 58, Barnum 35

Hermantown 84, North Woods 14

Hibbing 50, Floodwood 45

Faribault Tournament

Stewartville 49, Rockford 36

Fergus Falls Tournament

Bemidji 61, Fergus Falls 56

Goodhue Tournament

Belgrade-Brooten-Elrosa 62, Sleepy Eye 59

Goodhue 77, Lester Prairie/Holy Trinity 54

Hawley Tournament

Consolation

Crookston 74, Warren-Alvarado-Oslo 31

Championship

East Grand Forks 48, Hawley 32

Hayfield Tournament

First Round

Glencoe-Silver Lake 74, Caledonia 42

Hayfield 54, Kenyon-Wanamingo 49

Hill-Murray Tournament

First Round

Forest Lake 56, Holy Angels 48

Mahtomedi 68, Mounds View 61

Park (Cottage Grove) 40, Hill-Murray 37

Wayzata 55, Henry Sibley 38

Howard Lake-Waverly-Winsted Tourney

Consolation

Atwater-Cosmos-Grove City 55, Howard Lake-Waverly-Winsted 53

Championship

Holy Family Catholic 67, Delano 54

Irondale Tournament

Bloomington Jefferson 47, Irondale 36

Isle Tournament

First Round

Isle 58, Cherry 54

Spectrum 55, Carlton 39

Monticello Tournament

Big Lake 72, Thief River Falls 53

Chisago Lakes 71, Monticello 52

Princeton 57, Becker 34

Zimmerman 69, Minneapolis Washburn 28

Mounds Park Academy Tournament

First Round

Mounds Park Academy 58, Cristo Rey Jesuit 48

Nova Classical Academy 67, Chesterton Academy 30

Mt. Iron-Buhl Tournament

First Round

Mountain Iron-Buhl 86, Menahga 53

Nevis Tournament

Bigfork 76, Walker-Hackensack-Akeley 57

Sebeka 73, Nevis 41

Nicollet Tournament

Cleveland 47, Buffalo Lake-Hector-Stewart 36

Nicollet 64, New Ulm Cathedral 53

Park Center Tournament

Champlin Park 65, Orono 49

Elk River 71, Park Center 66

Minnetonka 75, Rogers 49

Pelican Rapids Tournament

First Round

Breckenridge 73, Warroad 25

Park Rapids 71, Battle Lake 49

Pelican Rapids 57, West Central 38

Pine City 63, Underwood 56

Perham Tournament

Perham 50, Holdingford 45

Roseau 84, Heritage Christian Academy 56

Pierz Tournament

Milaca 74, Pierz 68

St. Cloud Cathedral 65, Virginia 36

Randolph Tournament

Consolation

Triton 55, Cannon Falls 52, OT

Championship

Randolph 47, Trinity 36

Roseville Tournament

First Round

Andover 66, Robbinsdale Cooper 58

Apple Valley 78, Eden Prairie 64

Centennial 65, Lakeville South 42

Woodbury 53, Roseville 39

Saint Anthony Village

St. Anthony 74, St. Croix Prep 47

Tartan 51, Richfield 38

South St. Paul Tournament

First Round

South St. Paul 60, St. Paul Humboldt 55

St. Paul Harding 59, Albert Lea 54

Southwest Minnesota State University Tournament

Elkton-Lake Benton, S.D. 68, Russell-Tyler-Ruthton 60

Marshall 61, Mankato West 51

Minnewaska 65, Minneota 60

Montevideo 43, St. Clair 39

St. Agnes Tournament

First Round

St. Agnes 37, St. Paul Highland Park 34

West Lutheran 57, Minneapolis Edison 29

St. Cloud Tech Tournament

Sauk Centre 72, Grand Rapids 57

Sauk Rapids-Rice 60, Braham 49

St. Cloud Tech 63, Detroit Lakes 53

Worthington 60, Rocori 53

St. James Tournament

Consolation

Springfield 65, St. James Area 19

Championship

Maple River 56, Madelia 50

St. Olaf Tournament

First Round

Eastview 71, New Richland-H-E-G 39

Farmington 67, Providence Academy 57

Hopkins 73, Hastings 52

Prior Lake 65, Northfield 57

St. Louis Park 71, Eagan 57

Swiftel Classic

Canby 56, Arlington, S.D. 17

Tracy-Milroy-Balaton Tournament

Consolation

Wabasso 59, Adrian 35

Championship

Tracy-Milroy-Balaton 49, Red Rock Central 32

Upsala Tournament

Upsala 37, McGregor 15

Championship

Melrose 65, Concordia Academy 64

Winona State Tournament

Byron 46, Waseca 42

Kasson-Mantorville 54, Winona 33

Pine Island 68, Lewiston-Altura 41

Tri-City United 57, Onalaska, Wis. 41