Wednesday's Scores

Wednesday’s Scores

By The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Austin 85, Caledonia 71

Roseau 56, Crookston 46

Bethel Tournament

1

Third Place

Roseville 50, St. Paul Central 44

Blue Earth Area Tournament

Jackson County Central 83, GHEC/Truman/Martin Luther 43

Calvin Christian Tournament

Semifinal

Charter Stars 60, Academy for Science and Agriculture 34

Cloquet Tournament

Consolation

Pine City 61, Blake 58

Grand Rapids Tournament

Coon Rapids 64, Proctor 54

Grand Rapids 69, St. Paul Highland Park 68, OT

Hibbing Tournament

First Round

New Prague 59, Andover 54

Totino-Grace 73, Duluth East 44

Hillsboro/Central Valley Holiday Hoops

Norman County West 41, Griggs County Central, N.D. 33

Howard Lake-Waverly-Winsted Tournament

Third Place

Howard Lake-Waverly-Winsted 64, Providence Academy 55

Championship

Columbia Heights 84, Dassel-Cokato 48

Mesabi East Tournament

Two Harbors 66, Eveleth-Gilbert 52

Minneapolis North Tournament

Centennial 76, St. Paul Johnson 56

Minnehaha Academy 87, Minneapolis Southwest 73

Nicollet Tournament

Cleveland 97, Buffalo Lake-Hector-Stewart 22

Park Rapids Tournament

Third Place

Nevis 73, Park Rapids 36

Championship

Cass Lake-Bena 83, Menahga 46

Pelican Rapids Tournament

West Central 48, Underwood 36

Perham Tournament

Third Place

Spring Grove 70, Morris Area/Chokia-Alberta 49

Championship

Perham 60, Heritage Christian Academy 57, OT

St. Cloud Cathedral Tournament

Consolation Semifinal

Concordia Academy 58, Pierz 54

Mandan, N.D. 81, Braham 73

Semifinal

Melrose 80, Litchfield 52

St. James Tournament

Consolation

St. James Area 62, Madelia 41

Championship

Springfield 68, Rockford 57

Tartan Tournament

Consolation Semifinal

Cristo Rey Jesuit 68, Carmel, Ill. 67

Trinity Tournament

First Round

Hope Academy 72, St. Paul Harding 70

Wabasso Tournament

Consolation

Russell-Tyler-Ruthton 76, Wabasso 40

Championship

Red Rock Central 58, Adrian 47

Willmar Tournament

Belgrade-Brooten-Elrosa 68, MACCRAY 64

Central Minnesota Christian 72, BOLD 37

Sauk Centre 80, Lac qui Parle Valley 52

Winona State Tournament

Waseca 88, Simley 73

Zumbrota-Mazeppa 64, Tri-City United 48

GIRLS BASKETBALL

Aitkin Tournament

Aitkin 54, Deer River 44

Blue Earth Area Tournament

Blue Earth Area 38, United South Central 28

GHEC/Truman/Martin Luther 57, Jackson County Central 48

Ely Tournament

Consolation

Wrenshall 47, Northeast Range 31

Championship

Lake of the Woods 49, Ely 43

Esko Tournament

First Round

Eveleth-Gilbert 58, Barnum 35

Hermantown 84, North Woods 14

Hibbing 50, Floodwood 45

Faribault Tournament

Stewartville 49, Rockford 36

Hawley Tournament

Consolation

Crookston 74, Warren-Alvarado-Oslo 31

Championship

East Grand Forks 48, Hawley 32

Hill-Murray Tournament

First Round

Forest Lake 56, Holy Angels 48

Mahtomedi 68, Mounds View 61

Wayzata 55, Henry Sibley 38

Mounds Park Academy Tournament

First Round

Mounds Park Academy 58, Cristo Rey Jesuit 48

Nova Classical Academy 67, Chesterton Academy 30

Park Center Tournament

Champlin Park 65, Orono 49

Minnetonka 75, Rogers 49

Pelican Rapids Tournament

First Round

Breckenridge 73, Warroad 25

Park Rapids 71, Battle Lake 49

Pine City 63, Underwood 56

Perham Tournament

Perham 50, Holdingford 45

Roseau 84, Heritage Christian Academy 56

Southwest Minnesota State University Tournament

Elkton-Lake Benton, S.D. 68, Russell-Tyler-Ruthton 60

St. Cloud Tech Tournament

Worthington 60, Rocori 53

St. Olaf Tournament

First Round

Farmington 67, Providence Academy 57

Swiftel Classic

Canby 56, Arlington, S.D. 17

Winona State Tournament

Byron 46, Waseca 42

Pine Island 68, Lewiston-Altura 41

Tri-City United 57, Onalaska, Wis. 41