Fairmont coasts to track & field quad sweep

NEW ULM — Both the Fairmont Cardinal boys and girls claimed first place in quadrangular track & field action Monday night in New Ulm.

Fairmont’s Andrew Moeller and Laura Thompson each won two individual events, with Moeller also taking part in a winning relay.

Moeller took first in both the boys 800 (2:04.03) and the 1,600 (4:55.15), while running the third leg of the winning 4×400 relay team of Jordan Wolter, Hudson Artz, Moeller and Dylan Kennedy, which finished the relay in 3:35.3 to help add to the Cardinal boys’ first-place finish of 122.5 points.

Caden Baarts finished first in the 200-meter dash in 23.68, while placing seventh in the 100-meter dash (11.66). Hayden Berhow (11.79) and Josh Heinze (12.15) placed 11th and 13th in the 100-meter dash, respectively. Wolter (24.6), Brandon Williams (25.09) and Dominick Ortiz (25.1) placed eighth, ninth and 10th, respectively, in the 200-meter dash.

Kennedy won the 400-meter dash with a time of 53.71, while Williams placed fifth in 58.42.

Artz finished third in the 800-meter run with a time of 2:12.46, while Dawson Gatewood finished right behind him in 2:19.05 for fourth.

Connor Artner finished second to Moeller in the 1,600-meter run in 5:08.03, while Darrian Kueker finished sixth in 5:26.

William Saari claimed gold in the 3,200-meter run in 10:52, while Kueker took bronze in 11:32.

Tony Nuss took first in the 110-meter high hurdles with a time of 17.5, while Shawn Oberbeck followed close behind, finishing in 18.4 for third.

Nuss (47.59) and Oberbeck (49.21) went on to finish second and fourth, respectively, in the 300-meter hurdles.

The Fairmont 4×100 relay team of Berhow, Nick Thate, Wolter and Josh Heinze finished third with a time of 47.84, while the 4×200 relay team of Thate, Artz, Kennedy and Baarts claimed silver in 1:37.03 and the 4×800 relay team of Dawson Gatewood, Matthew Anderson, Saari and Artner also took second in 9:41.12.

In the jumps, Berhow took gold in the high jump when he cleared the 5-10 bar, while Moeller finished third after clearing 5-4.

Thate (10-0), Anderson (9-6) and Justin Olson (8-6) gave Fairmont a one-two-three finish, respectively, in the pole vault, while Berhow finished second in the long jump with a leap of 19-6 and Heinze finished fourth with a jump of 17-9 3/4.

Williams claimed first in the triple jump for the Cardinals with a leap of 37-1, while Heinze claimed third when he hit the sand at 36-10.

Fairmont claimed second through fourth in the shot put when Jacob Rahn heaved the shot 42-8 for second, Riley Chaffee threw it 42-0 for third and Ortiz tossed it 38-11 for fourth.

Rahn then finished second in the discus with a throw of 104-3, while Chaffee finished third with a heave of 96-7 1/2.

In the girls’ events, Joni Becker placed fourth in the 100-meter dash with a time of 13.4, while Rayah Quiring (28.86) and Grace Higgins (28.93) finished fifth and sixth, respectively, in the 200-meter dash adding up points to help the Fairmont girls’ first-place finish of 85 team points.

Becker went on to win the 400-meter dash in 1:03.68, while Quiring finished fourth in 1:07.8 and Corene Moeller finished fifth in 1:08.64.

Thompson won the 800-meter run with a time of 2:37.37 and the 1,600-meter run when she crossed the finish line at 5:50.3.

Hannah Neusch gave the Cardinals a top-three finish in the 3,200-meter run when she finished third with a time of 13:41.

McKayla Chambers finished third in the 100-meter high hurdles with a time of 17.5, while Ellie Hernes finished fifth in 18.25, Brooklyn Meyer finished sixth in 18.4 and Hadley Artz finished seventh in 18.45.

Hernes then finished fourth in the 300-meter hurdles in 52.18 with Artz close behind, finishing fifth in 56.63.

The Fairmont 4×100 squad of Meyer, Jenna Gustafson, Higgins and Chambers finished third with a time of 56.05, while the 4×200 team of Meyer, Gustafson, Higgins and Karalyn Closs finished second in 2:01.06.

The Cardinals’ 4×400 crew of Carissa Saxton, Closs, Thompson and Becker finished second with a time of 4:33.03 and the 4×800 team of Brooklyn Pfeffer, Claire Nemmers, Saxton and Moeller took gold in 11:23.03.

In the field events, Savanah Baker claimed third in the high jump when she cleared the 4-10 bar, while Bethany Linse and Cadence Becker each cleared the 4-6 bar for fourth and fifth, respectively.

Ellie Schultze took bronze in the pole vault when she cleared the bar at 7-0, while Rachel O’Connor, Mackenzie Householder and Baker each cleared the 6-0 bar for fourth, fifth and sixth, respectively.

Hernes went on to take second in the long jump (15-0 1/2) and first in the triple jump (34-0), while Meyer took fourth in the long jump (14-7 3/4) and Baker took fifth in the triple jump (32-03).

Natalie Tonne (31-4), Cadence Becker (31-3) and Householder (31-1) took third, fourth and fifth in the shot put, respectively. Cadence Becker then took second in the discus with a heave of 83-9.

The Cardinals go to Wilson Field in Blue Earth for the Bucs’ Invite at 4:15 p.m. Friday.

NEW ULM QUAD

BOYS DIVISION

Team Standings: 1. Fairmont 128.5; 2. Mankato West 90.5; 3. Minnesota Valley Lutheran 33; 4. New Ulm 22.

100: 1. Izayah Harrison (MVL)11.15; 2. Dominique Sealy (West) 11.43; 3. Sean Howk (NU) 11.5.

Fairmont Results: Caden Baarts 11.66, Hayden Berhow 11.89, Josh Heinze 12.15, Dominick Ortiz 12.4, Riley Chaffee 13.47.

200: 1. Caden Baarts (F) 23.68; 2. Tyler Makela (West) 23.75; 3. Alex Volk (West) 23.79.

Other Fairmont results: Jordan Wolter 24.6, Brandon Williams 25.09, Dominick Ortiz 25.1, Tony Nuss 25.81.

400: 1. Dylan Kennedy (F) 53.71; 2. Sean Howk (NU) 55.56; 3. Robert Rauh (MVL) 55.9.

Other Fairmont results: Brandon williams 58.42, Kaleb Petschke 1:06.21, Matin Mittelstadt 1:11.17.

800: 1. Andrew Moeller (F) 2:04.03; 2. Hans Rupnow (West) 2:08.8; 3. Hudson Artz (F) 2:12.46.

Other Fairmont results: Dawson Gatewood 2:19.05, Justin Olson 2:36.5.

1,600: 1. Andrew Moeller (F) 4:55.15; 2. Connor Artner (F) 5:08.03; 3. Will Simmons (West) 5:12.

Other Fairmont result: Darrian Kueker 5:26.

3,200: 1. William Saari (F) 10:52; 2. Jacob Haley (West) 11:23; 3. Darrian Kueker (F) 11:32.

High hurdles: 1. Tony Nuss (F) 17.5; 2. Miko Tapscott (West) 17.68; 3. Shawn Oberbeck (F) 18.4.

Other Fairmont result: Abram Sanchez 21.05.

300 hurdles: 1. Miko Tapscott (West) 46.28; 2. Tony Nuss (F) 47.59; 3. Trent Fluegge (MVL) 47.84.

Other Fairmont results: Shawn Oberbeck 49.21, Abram Sanchez 51.47, Kainen Craig 52.18.

4×100: 1. Mankato West 44.5; 2. Minnesota Valley Lutheran 46.59; 3. Fairmont (Hayden Berhow, Nick Thate, Jordan Wolter, Josh Heinze) 47.84.

4×200: 1. Mankato West 1:36.28; 2. Fairmont (Nick Thate, Hudson Artz, Dylan Kennedy, Caden Baarts) 1:37.03; 3. Minnesota Valley Lutheran 1:37.

4×400: 1. Fairmont (Jordan Wolter, Hudson Artz, Andrew Moeller, Dylan Kennedy) 3:35.3; 2. Mankato West 3:44.15; 3. New Ulm 3:53.3.

4×800: 1. Mankato West 9:06; 2. Fairmont (Dawson Gatewood, Matthew Anderson, William Saari, Connor Artner) 9:41.12; 3. Minnesota Valley Lutheran 9:51.34.

High jump: 1. Hayden Berhow (F) 5-10; 2. Jake Kettner (MVL) 5-10; 3. Andrew Moeller 5-4.

Other Fairmont results: Shawn Oberbeck 5-0, Tony Nuss 4-8.

Pole vault: 1. Nick Thate (F) 10-0; 2. Matthew Anderson (F) 9-6; 3. Justin Olson (F) 8-6.

Other Fairmont results: Caden Baarts 8-0, Kainen Craig 6-0.

Long jump: 1. Jonathan Sikel (West) 21-7 1/2; 2. Hayden Berhow (F) 19-6; 3. Jack Howard (NU) 18-5.

Other Fairmont results: Josh Heinze 17-9 3/4, Kainen Craig 15-1 1/2, Justin Olson 14-10, Kaleb Petschke 14-1.

Triple jump: 1. Brandon Williams (F) 37-1; 2. Jake Kettner (MVL) 37-0; 3. Josh Heinze (F) 36-10.

Other Fairmont result: Matthew anderson 33-6.

Shot put: 1. Garrett Shumski (West) 46-3; 2. Jacob Rahn (F) 42-8; 3. Riley Chaffee (F) 42-0.

Other Fairmont results: Dominick Ortiz 38-11, Caleb Johnson 37-2, Kaiden Miller 33-4, Noah Rahm 33-3, Jordan Johnson 31-9.

Discus: 1. Garrett Shumski (West) 151-5 1/2; 2. Jacob Rahn (F) 104-3; 3. Riley Chaffee (F) 96-7 1/2.

Other Fairmont results: Noah Rahm 90-4 1/2, Caleb Johnson 81-1, Kaleb Petschke 68-3 1/2, Kaiden Miller 68-0, Jordan Johnson 67-0, James Fernandez 63-11, Dominick Ortiz ND.

GIRLS DIVISION

Team scores: 1. Fairmont 85; 2. Mankato West 79.5; 3. Minnesota Valley Lutheran 72; 4. New Ulm 35.5.

100: 1. Paige Kalis (NU) 13.28; 2. Sonja Rygh (MVL) 13.28; 3. Kristen Rasmussen (West) 13.29.

Fairmont results: Joni Becker 13.4, MacKenzie Householder 14.25, Kaylean Thingstad 14.67, Trinity Allen 15.5. Lili Bulfer 16.31, Elizabeth Nielsen 16.96, Emily Kerekes 17.45.

200: 1. Paikge Kalis (NU) 27.21; 2. Lexi Fosburgh (MVL) 27.84; 3. Hannah Marzinske (MVL) 28.18.

Fairmont results: Rayah Quiring 28.86, Grace Higgins 28.93, Jenna Gustafson 29.73, Briana Joseph 29.75, Karalyn Closs 29.78, Cadence Becker 29.78, Emily Frank 29.81, Lili Bulfer 34.71, Elizabeth Nielsen 37.77, Emily Kerekes 37.97.

400: 1. Joni Becker (F) 1:03.68; 2. Calie Schumann (West) 1:07.09; 3. Kristin Thompson (West) 1:07.34.

Other Fairmont results: Rayah Quiring 1:07.8, Corene Moeller 1:08.64, Carissa Saxton 1:11.12, Emily Frank 1:12.28, Briana Joseph 1:13.25, Kady Pedroza 1:15.66, Hailey Obernolte 1:20.09, Emily Kerekes 1:32.27.

800: 1. Laura Thompson (F) 2:37.37; 2. Abby Nelson (MVL) 2:39.15; 3. Ana Goellner (West) 2:40.18.

Other Fairmont results: Lauren Davis 3:03.09, Sara Sundblad 3:03.53, Kobi Malo 3:06.7, Angelica Kerekes 3:23.18, Trinity Allen 3:24.49, Brena Abel 3:25.4.

1,600: 1. Laura Thompson (F) 5:50.3; 2. Abby Nelson (MVL) 5:55.56; 3. Kaye Rysdahl (NU) 6:03.4.

Other Fairmont results: Brooklyn Pfeffer 6:34.18, Brenna Abel 7:29.99.

3,200: 1. Emily Landgraff (West) 13:35; 2. Clare Fischer (MVL) 13:36; 3. Hannah Neusch (F) 13:41.

Other Fairmont result: Kady Pedroza 15:03.1.

High hurdles: 1. Indya Campbell (West) 16.56; 2. Mara Weisensel (MVL) 17.4; 3. McKayla Chambers (F) 17.5.

Other Fairmont results: Ellie Hernes 18.25, Brooklyn Meyer 18.4, Hadley Artz 18.45, Bethany Linse 18.64, Cassidy Schultz 18.65.

300 hurdles: 1. Indya Campbell (West) 48.9; 2. Tiana Johnson (West) 51.75; 3. Emma Nelson (MVL) 52.05.

Fairmont results: Ellie Hernes 52.18, Hadley Artz 56.63, McKayla Chambers 1:00.28, Rachel O’Connor 1:02.21.

4×100: 1. Minnesota Valley Lutheran 57.5; 2. New Ulm 55.3; 3. Fairmont (A) (Brooklyn Meyer, Jenna Gustafson, Grace Higgins, McKayla Chambers) 56.05.

Fairmont (B) (Hailey Obernolte, Sophie Johnson, Hannah Linse, Kaylean Thingstad) 60.06.

4×200: 1. Mankato West 1:51.81; 2. Fairmont (A) (Brooklyn Meyer, Jenna Gustafson, Grace Higgins, Karalyn Closs) 2:01.06; 3. Minnesota Valley Lutheran 2:04.04.

Fairmont (B) (Hailey Obernolte, Rachel O’Connor, Sophie Johnson, Angelica Kerekes) 2:09.84.

4×400: 1. Mankato West 4:29.9; 2. Fairmont (A) (Carissa Saxton, Karalyn Closs, Laura Thompson, Joni Becker) 4:33.03; 3. Minnesota Valley Lutheran 4:38.

Fairmont (B) (Cassidy Schultz, Ellie Schultze, Brooklyn Pfeffer, Claire Nemmers) 4:57.27.

4×800: 1. Fairmont (A) (Brooklyn Pfeffer, Claire Nemmers, Carissa Saxton, Corene Moeller) 11:23.03; 2. Minnesota Valley Lutheran 11:24.03; 3. Mankato West 11:32.25.

High jump: 1. Olivia Owens (NU) 5-2; 2. Mara Weisensel (MVL) 4-10; 3. Savanah Baker (F) 4-10.

Other Fairmont results: Bethany Linse 4-6, Cadence Becker 4-6, Hannah Linse 4-4, Carissa Saxton 4-4, Vanessa Bliesmer 4-2, Cassidy Schultz 4-2, Trinity Allen 4-0, Kobi Malo 4-0.

Pole vault: 1. Jenna sikel (West) 10-6; 2. Abby Olenius (West) 10-0; 3. Ellie Schultze (F) 7-0.

Other Fairmont results: Rachel O’Connor 6-0, MacKenzie Householer 6-0, Savanah Baker 6-0, Olivia Anderson 5-0, McKayla Chambers 5-0, Lili Bulfer NH.

Long jump: 1. Paige Kalis (NU) 16-0; 2. Ellie Hernes (F) 15-0 1/2; 3. Jenna Sikel (West) 14-9 1/2.

Other Fairmont results: Brooklyn Meyer 14-7 3/4, Hadley Artz 13-1 1/2, Angelia Kerekes 13-0 1/2, Rachel O’Connor 12-6, Lauren Davis 12-0.

Triple jump: 1. Ellie Hernes (F) 34-0; 2. Kaylee Hunter (MVL) 32-7; 3. Olivia Owens (NU) 32-5.

Other Fairmont results: Savanah Baker 32-3, Kaylean Thingstad 26-8.

Shot put: 1. Kristen Rasmussen (West) 35-10; 2. Emma Nelson (MVL) 33-2; 3. Natalie Tonne (F) 31-4.

Other Fairmont results: Cadence Becker 31-3, Mackenzie Householer 31-1, Bethany Linse 23-2, Sophie Johnson 22-1, Olivia Anderson 20-9, Vanessa Bliesmer ND.

Discus: 1. Abby Nelson (MVL) 90-9; 2. Cadence Becker (F) 83-9; 3. Shylah Vonberge (West) 74-6.

Other Fairmont results: Mackenzie Householder 66-3, Sophie Johnson 63-0, Natalie Tonne 62-7, Bethany Linse 46-0, Olivia Anderson 45-8, Vanessa Bliesmer ND.

COMMENTS