Fairmont places 1st, 3rd at own invite

TO THE END — Fairmont runner Nathan Willett (left) and Albert Lea’s Aaron Bauers race to the finish line during the boys race at the Cardinal Invite on Monday at Cedar Creek Park in Fairmont. (Photo by Greg Abel)

FAIRMONT — Laura Thompson trodded the muddy course and broke 20 minutes to lead the Class A, No. 1-ranked Fairmont Cardinals girls cross country team to win the Cardinal Invite on Monday at Cedar Creeek Park in Fairmont.

“The course was wet and muddy, and that slowed them down a little bit, but it was a lot better than I thought it was going to be at 3:30 p.m.,” Cardinals head coach Bob Bonk laughed. “I thought Laura ran especially well to break 20 minutes. Sub-20 is a pretty big barrier.”

The eighth-grade Thompson produced a second-best overall 5K time of 19 minutes, 53.1 seconds for the Cardinals’ point total of 30.

Albert Lea Tiger Autumn Muilenburg won the race in 19:37.9 for the team’s runnerup finish with 64 points.

Minnesota Valley Lutheran (65) and United South Central/Alden-Conger (69) placed third and fourth.

Iliana Ramon and Sarah Krumholz went 3-4 with times of 20:12 and 20:31.6, respectively, for the Cardinals. Emma Koehler rounded out the overall top 10, finishing in 22:27.8.

Hannah Neusch contributed the Cardinals’ final counting time, pacing a 22:32.3 race for 11th place.

“I thought our girls did a nice job,” Bonk said. “We need to continue to get the girls who aren’t in the top three closer to the front.

“We’re working hard on that. I know the girls are giving it their best and that’s what we need to do going forward to continue to improve.”

Andrew Moeller served as the Cardinals boys team’s driving force, finishing third with a time of 17:39.8. The team also placed third with 68 points behind the winning Mankato West Scarlets (28) and runnerup Albert Lea Tigers (36).

Tiger speedster Vidal Moreno won the race, breaking the tape in 17:04.9 with Scarlet runner Kellen Brudwick getting the runnerup finish (17:10.8).

Nathan Willett engineered the Cardinals’ second counting time, posting a 18:10.4 for 13th place in Monday’s invite.

“That was good. He’s missed a little training and we look for him to get under 18 real soon,” Bonk said. “It was a solid run.”

Dayton Pasch placed 18th for a 5K race of 18:39.7, followed by William Saari’s 18:41.3 for a 19th-place showing.

“I thought that Dayton Pasch and Will Saari had really good races to be our third and fourth runners,” Bonk said.

Cardinal Connor Artner ran to 23rd place with a time of 19:05.7.

“I kind of felt we could be a little closer to the top two than we were,” Bonk said about his team.” Hopefully, we’ll have a lot of positive emotion going up to Milaca on Saturday and see what we can do up there.”

Fairmont competes in the Milaca Mega Meet at 12:30 p.m. Saturday at Milaca Golf Course.

Varsity Meet

Girls Divison (5K)

Team Standings: 1. Fairmont 30; 2. Albert Lea 64; 3. Minnesota Valley Lutheran 65; 4. United South Central/Alden-Conger 69.

Top 15 Individuals: 1. Autumn Muilenburg (AL) 19:37.9; 2. Laura Thompson (F) 19:53.1; 3. Iliana Ramon (F) 20:12.0; 4. Sarah Krumholz (F) 20:31.6; 5. Beth Stevermer (USC/AC) 20:53.3; 6. Abby Nelson (MVL) 21:55.7; 7. Jaiden Venem (AL) 22:11.4; 8. Noelle Olson (MVL) 22:13.1; 9. Trystan Servantez (USC/AC) 22:21.1; 10. Emma Koehler (F) 22:27.8; 11. Hannah Neusch (F) 22:32.3; 12. Lizzy Subbert (F) 22:36.5; 13. Anna Sundblad (F) 23:04.5; 14. Naomi Anderson (MVL) 23:06.9; 15. Emma Gudahl (F) 23:10.6.

Other Fairmont results: 16. Tessa Fowler 23:25.2; 19. Sara Sundblad 24:33.1; 21. Becca Lunn 24:55.4; 22. Kobi Malo 25:00.2; 29. Yatzi Balderas 28:53.4; 30. Annie Mittelstadt 28:58.1; 31. Bethany Linse 29:04.5; 32. Emily Kerekes 29:41.5.

Boys Division (5K)

Team Standings: 1. Mankato West 28; 2. Albert Lea 36; 3. Fairmont 68; 4. United South Central/Alden-Conger 126; 5. Minnesota Valley Lutheran 131.

Top 15 Individuals: 1. Vidal Moreno (AL) 17:04.9; 2. Kellen Brudwick (MW) 17:10.8; 3. Andrew Moeller (F) 17:39.9; 4. Derek Engen (MW) 17:42.4; 5. Sonny Ortega-Roseli (AL) 17:42.7; 6. Jacob Haley (MW) 17:45.1; 7. Sam Csizmadia (MW) 17:48.2; 8. Grant Herfindahl (AL) 17:53.9; 9. Antonio Berrones (MW) 18:00.8; 10. Travis Jensen (AL) 18:04.7; 11. Carter Deichman (MW) 18:07.0; 12. Aaron Bauers (AL) 18:10.0; 13. Nathan Willet (F) 18:10.4; 14. Tim Cain (MW) 18:12.4; 15. Ian Sandry (MW) 18:20.4.

Other Fairmont results: 18. Dayton Pasch 18:39.7; 19. William Saari 18:41.3; 23. Connor Artner 19:05.7; 24. Kellen Rodriguez 19:07.9; 25. Darrian Kueker 19:08.7; 27. Charles Garbers 19:12.1; 30. Cody Lane 19:19.3; 33. Dylan Kennedy 19:31.7; 40. Noah Wolter 19:58.2; 50. Jacob Lueth 20:29.7; 51. Tyrell Zieske 20:30.5; 55. Blake Haugen 20:50.4; 63. Cesar Flores 21:29.3; 80. Donovan Krill 23.14.1; 89. Shintaro Takatsuki 25:56.9.

Junior High Meet

Boys Division (1 Mile)

Team Standings: 1. Albert Lea 21; 2. Mankato West 36; 3. Fairmont Inc.; United South Central/Alden Conger Inc.

Top 15 Individuals: 1. Silas Simpson (MW) 5:44.9; 2. Gavin Hanke (AL) 5:55.4; 3. Jaeger Larson (AL) 5:58.4; 4. Joshua Behrends (AL) 5. 6:09.3; Jack Ladlie (AL) 6:10.6; 6. Leroy McClelland (MW) 6:14.0; 7. James DeHaan (AL) 6:19.7; 8. Kaden Bentdahl (MW) 6:20.3; 9. Mason Buendorf (AL) 6:25.3; 10. Alexander Juliar (MW) 6:33.9; 11. Brody Stedman (MW) 6:35.1; 12. Ruben Guzman Diaz (MW) 6:42.0; 13. Maxwell Johnson (MW) 6:45.4; 14. Henrik Lange (AL) 6:56.7; 15. Jack Hagen (F) 6:56.9.

Girls Divison (1 Mile)

Team Standings: 1. Fairmont 15; 2. Albert Lea Inc.

Individual Results: 1. Corene Moeller (F) 6:22.7; 2. Joey Maiden (AL) 6:23.0; 3. Eleanor Hamlet (F) 6:42.7; 4. Jaira Maligaya (AL) 6:47.9; 5. Allison Janssen (F) 6:58.9; 6. Hannah Linse (F) 7:14.3; 7. Lily Higgins (F) 7:18.6; 8. Olivia Boyce (AL) 7:29.0; 9. Ashley Muller (F) 8:00.0; 10. Angelica Kerekes (F) 8:03.3; 11. Mia Acosta (F) 8:13.8; 12. Amy Saari (F) 8:32.6; 13. Htoo Wah Tee (AL) 10:02.1.

COMMENTS