Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

FHS girls, MCW boys win Turkey Trot titles

September 13, 2013
Fairmont Sentinel

WORTHINGTON - Jenna Pavich and Katiana Fischer raced to eighth- and 10th-place finishes to lead the Fairmont girls cross country team to a first-place finish, while Jonah Mayo placed second to guide the Martin County West boys team to the win at Thursday's Turket Trot in Worthington.

Pavich's eighth-place time of 16:32 in the 4K race topped the Cardinal finishers, while Fischer raced into 10th place with a time of 16:34.5.

Hannah Johnson was not far behind in 13th place, finishing with a time of 16:43.4, while Emily Haugen and Iliana Ramon were back-to-back in 18th and 19th place with times of 17:12.9 and 17:14.4, respectively.

Sarah Bartz and Molly Hawkins completed the Cardinals' counting marks with 24th- and 25th-place times of 17:32.4 and 17:37.2 in the race.

Martin County West's Morgan Larson and Brooke Anderson captured third- and fourth-place finishes in 16:25.1 and 16:26.4, respectively, to pace the Maverick girls team to a second-place finish.

Whitney Smith finished in 17th place with a time of 17:08.2, while Sara Carlson finished 34th in 18:11.8 for the Mavericks.

Morgan Wolter finished in 48th place for Martin County West with a time of 18:54.6.

Nichole Smith and Alyssa Meyer completed the Mavericks' team score with times of 21:42.4 and 21:52.2 for 88th- and 90th-place finishes.

Meanwhile, on the boys side, Mayo raced to a second-place time of 17:12.9 in the 5K race to pace the MCW's winning ways.

Matthew Viesselman, Chris Kahler and Dylan Brockman also captured top-10 finishes for the Mavericks.

Viesselman raced to fifth place in 17:52.0, Kahler was seventh in 17:53.2 and Brockman came in 10th with a time of 18:19.5.

Nick Holm came in with a 14th-place time of 18:31.7, while Joshua Bjerken finished 17th in 18:57.7 for the Mavericks.

Dawson Burkhardt completed the MCW score with a time of 20:53.7 for 68th.

Fairmont's Zac Ehlert cracked the top 10, finishing ninth to pace the Cardinals' fourth-place team finish.

Ehlert came in with a time of 18:10.1 for Fairmont.

Christopher Poush, Sanguja Hassan and Kaleb Linse finished 23rd, 24th and 25th for the Cardinals, coming in with times of 19:18.3, 19:21.1 and 19:25.0, respectively.

Ben Huinker raced to a 38th-place finish with a time of 19:49.9, while brother Cole Huinker finished 45th in 20:08.5.

Brian Wilde capped off the Cardinals' scoring finishes with a 56th-place time of 20:41.2

Fairmont plays host to Adrian, Albert Lea and Mankato West in the Fairmont Invite at 4:30 p.m. Monday at Cedar Creek Park in Fairmont.

Martin County West travels for the Jackson County Central Invite at 4:30 p.m. on Thursday in at Loon Lake Golf Course in Jackson.

TURKEY TROT INVITE

VARSITY GIRLS

Team Standings: 1. Fairmont 61, 2. Martin County West 86, 3. Worthington 119, 4. Mountain Lake Area 126, 5. Pipestone 128, 6. Tracy-Milroy-Balaton 135, 7. Adrian 142, 8. Jackson County Central 156, 9. St. James 174, 10. Windom 237.

Individual Results (111 participants): 1. Nicole Slater (Adrian) 15:17.8, 2. Rachel Salentiny (SWU) 16:15.8, 3. Morgan Larson (MCW) 16:25.1, 4. Brooke Anderson (MCW) 16:26.4, 5. Alicia Darling (WOR) 16:26.8, 6. Meredith Moore (WOR) 16:27.4, 7. Cassandra Hook (TMB) 16:28.5, 8. Jenna Pavich (F) 16:32.0, 9. Morgan Sauer (A) 16:32.5, 10. Katiana Fischer (F) 16:34.5.

Other Fairmont finishers: 13. Hannah Johnson 16:43.4, 18. Emily Haugen 17:12.9, 19. Iliana Ramon 17:18.6, 24. Sarah Bartz 17:32.4, 25. Molly Hawkins 17:37.2, 28. Sasha Riley 17:55.3, 29. Sarah Ostlie 17:56.7, 32. Jaclyn Friese 18:01.3, 50. Emilee Moeller 19:01.2, 67. Miranda Mathiason 20:15.9, 69. Hannah Olson 20:23.7, 85. Rachel Poppe 21:21.5, 94. Julie Fleming 22:00.2, 97. Rachel Botzet 22:32, 104. Lydia Johnson 23:25, 107. Lisa Brito De La Cruz 24:52.9.

Other MCW finishers: 17. Whitney Smith 17:08.2, 34. Sara Carlson 18:11.8, 47. Morgan Wolter 18:54.6, 88. Nichole Smith 21:42.4, 90. Alyssa Meyer 21:52.2, 92. Natalie Lawrence 21:56.4, 96. Madyson Larson 22:24.4, 102. Morgan Lange 23:05.7, 109. Bailey Olson 22:52.8.

VARSITY BOYS

Team Standings: 1. Martin County West 37, 2. Worthington 50, 3. Pipestone 113, 4. Fairmont 116, 5. Murray County Central 121, 6. St. James 152, 7. Jackson County Central 183, 8. Windom 204, 9. Mountain Lake Area 233, 10. Tracy-Milroy-Balaton 236, 11. Southwest United 318.

Individual Results (118 participants): 1. Amanual Fissiha (WOR) 17:12.6, 2. Jonah Mayo (MCW) 17:12.9, 3. Matt Jirele (WOR) 17:32.6, 4. Michael Suda (PIPE) 17:50.9, 5. Matthew Viesselman (MCW) 17:52.0, 6. Matt Lavoy (TMB) 17:52.6, 7. Chris Kahler (MCW) 17:53.2, 8. Athoney Luft (WOR) 17:53.8, 9. Zac Ehlert (F) 18:10.10, 10. Dylan Brockman (MCW) 18:19.5.

Other Fairmont finishers: 23. Christopher Poush 19:18.3, 25. Sanguja Hassan 19:21.1, 26. Kaleb Linse 19:25.0, 38. Ben Huinker 19:49.9, 45. Cole Huinker 20:08.5, 56. Brian Wilde 20:41.2, 90. Harley Luhmann 22:35.1, 91. Colin Meadows 22:39.5, 102. Jaxson Jurgens 23:49.9.

Other MCW finishers: 14. Nick Holm 18:31.7, 17. Joshua Bjerken 18:57.7, 68. Dawson Burkhardt 20:53.7, 82. Brandon Kluver 21:54.0, 111. Connor Anderson 25:38.1.

JR. HIGH GIRLS

(1 mile)

Team Standings: 1. Fairmont 40, 2. Jackson County Central 73, 3. Southwest United 78, 4. Southwest Minnesota Christian 94, 5. Adrian 113, 6. Tracy-Milroy-Balaton 115, 7. Mountain Lake Area 183.

Individual Results (68 participants): 1. MaKayla Edwards (SWU) 6:05.5, 2. Jessica Christoffer (JCC) 6:12.5, 3. Megan Hawkins (F) 6:16.0, 4. Sarita Hook (TMB) 6:17.7, 5. Lizzy Subbert (F) 6:17.9.

Other Fairmont finishers: 9. Grace Higgins 6:30.1, 11. Joni Becker 6:36.2, 12. Anna Sundblad 6:39.3, 15. Bethany Linse 6:50.2, 18. Elora Ramon 7:00.0, 36. Emma Koehler 7:19.4, 38. Annie Mittelstadt 7:25.0, 40. Alyssa Fetters 7:25.9, 47. Alicia Darnell 7:39.9, 50. Lexi Fischer 7:51.5, 53. Madison Pierce 7:59.9.

Martin Couny West finishers: 13. Jessica Borg 6:46.5, 43. Jasmine Longley 7:32.8, 59. Vanessa Whitehead 8:07.7.

JR. HIGH BOYS

Team Standings: 1. Fairmont 38, 2. Martin County West 64, 3. Worthington 98, 4. Mountain Lake Area 112, 5. Pipestone 150, 6. Windom 160, 7. St. James 176, 8. Adrian 178, 9. Southwest United 195.

Individual Results (87 participants): 1. Ramon Bowie (MCW) 5:33.5, 2. Nathan Schuck (WOR) 5:47.1, 3. Reynaldo Capetillo (MLA) 5:51.0, 4. Cody Lane (F) 5:51.9, 5. Andrew Moeller (F) 5:54.9.

Other Fairmont finishers: 6. Seth Carlmark 5:55.8, 9. Dayton Pasch 5:58.1, 14. Nathan Willett 6:05.8, 31. Adam Carstensen 6:28.1, 36. Ryan Holmers 6:31.8, 41. Blake Haugen 6:35.4, 45. Noah Wolter 6:39.6, 56. Isaiah Johnson 6:51.0, 59. Colin Stone 6:52.2, 63. Darrian Kueker 7:05.8, 67. Dylan Muller 7:14.3, 74. Jed Slater 7:28.8, 83. Wil Hillmer 8:06.6, 85. Ben Hernes 8:41.5.

Other MCW finishers: 11. Matt Holm 6:00.7, 15. Nick Holm 6:07.0, 19. Kolton Larson 6:11.9, 20. Zane Borchardt 6:12.2, 22. Carson Kahler 6:12.6, 26. Jake Whitehead 6:17.4, 34. Adam Mix 6:29.1, 87. Logan Potthoff 10:42.7.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web