Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

FHS 3rd, 5th at true team sectional

May 8, 2013
Kjestine Steinbring - Sentinel Sports Writer , Fairmont Sentinel

MANKATO - The Fairmont girls track and field team scored 14 top-five finishes, while the boys grabbed 10 top-five finishes to earn third and fifth-place honors at the True Team Section 2AA Meet on Tuesday at Wolverton Stadium at Mankato East High School.

The Fairmont girls recorded a team-score of 455.5 for third behind Mankato East's championship total of 507, while the boys netted a 383.5 total behind Faribault's winning score of 497.

Sierra Schultz topped the girls performances with two individual first-place finishes and one second-place finish.

Article Photos

TRUE TEAM ACTION — Fairmont’s Brooklyn Leichtnam propels herself over the bar during the True Team Section 2AA Meet’s pole vault competition on Tuesday at Wolverton Field in Mankato. (Photo by Leanna Becker)

Schultz won the 100-meter hurdles with her run of 16.28 seconds and then jumped 34 feet, 3 inches for first in the triple jump.

Teammate Paige Bearson snagged second place in the triple jump with a 33-9 1/2 foot jump before the pair flip-flopped in the long jump finishes. Bearson claimed first in the long jump, going 16-10 1/2, while Schultz finished at 16-3 1/2.

Bearson also teamed up with Marina Rufli, Emily Wegener and Marissa Voss for a fourth-place time in the 4x100 relay.

Kayla Lardy and Wegener combined for a two-three finish in the shot put, with Lardy coming in second with a throw of 31-10, while Wegener threw for 31-9.

Wegener proved to have her best finish in the discus with a second-place throw of 105 feet.

Brooklyn Leichtnam finished third in the pole vault at 8 feet, just six inches away from first-place honors.

Sasha Riley finished fourth in the open 400 in 1:02.83, but came back in the 200 for a third-place time of 28.07.

Hannah Johnson raced in just under the 13-minute mark for the Cardinals in the two-mile, finishing fourth in 12:42.94.

Tracy Thiesse and MaKenzie Bleismer tied for second in the high jump, both reaching five feet to round out the Cardinals top finishers.

"I thought our girls scored as many points as we possibly could have today. We did everything we could, just couldn't stop the other teams from scoring," said Fairmont head coach Bob Bonk. "Once again the field events were huge for us, the jumps had a terrific day and the throwers did a great job to finish second and third."

Emma Wiederhoeft grabbed the lone individual top-five finish for the Madelia/Truman-Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther girls team. The Jayhawks finished eighth in the team competition with 266 points.

Wiederhoeft finished fourth in the shot put with a throw of 30-11 1/2 feet.

Jordan Smith, Courtney Zaharia, Emily Zaharia and Rachel Shumski combined for a fifth-place time in the 4x800 for the Jayhawks with a time of 10:23.75.

Shumski, Smith, Emily Zaharia and Danielle Arndt then traded handoffs to bookend the meet for the Jayhawks with a fourth-place finish in the 4x400 relay with a time of 4:26.60.

On the boys side, Evan Ward earned a fourth-place finish in the 300 hurdles with a time of 43.92 after jumping his way to fifth place in the triple jump with a distance of 39-7 1/2 to pace the Cardinals' effort.

"I was really pleased to see the boys in the top half of teams today. When we look at where we were at the start of the season, we've come a long way," said Bonk. "I think this was our best distance day all year, Evan did an outstanding job in the triple jump and both our discus guys in the top ten is just great."

MTGHECML's Adam Cooling and Fairmont's Mark Fruechte battled for the first-place finish in the open 400, with Cooling crossing for first at 51.97, just ahead of Fruechte's 52.00.

Fruechte then raced his way to a third-place time of 23.77 in the 200 before anchoring the Cardinals' fourth-place 4x400 relay.

Fruechte, along with Payton Schlomann, Ward and Tim Tow raced to a time of 3:33.84 for fourth.

Cooling, meanwhile passed the baton with teammates DaMarko Thomas, Jon Whitney and Cade Ekstrom for a first-place time of 3:27.19 in the 4x400 to help back the Jayhawks a seventh-place team score of 316.

The Cardinals' Justin Barnes finished second in the high jump at six feet, with teammate Marcus Larson finishing fifth in the pole vault with a height of 11-6.

Brandon Martin also grabbed a fifth-place finish, in the discus, with a throw of 126-8 for Fairmont.

Derek Edman, Zach Brown, Brian Wilde and Schlomann traded handoffs for a fourth-place finish in the 4x100 with a time of 47.18 before Wilde teamed up with Schlomann, Barnes and Thomas Willett in the 4x200 for another fourth-place finish.

The Fairmont 4x200 raced to a time of 1:37.55.

The Jayhawks 4x200, with Thomas, Devin Ulmen, Cooling and Whitney raced to another first-place time of 1:34.17.

Thomas also secured a second-place finish in the long jump with a leap of 20-5 3/4 feet for the Jayhawks.

In addition to his relay efforts, Ekstrom also managed three individual top-five finishes. Ekstrom took home second in the 800 with a time of 2:03.06, along with a runner-up performance in the mile at 4:38.70.

Ekstrom then combined with teammate Josh Johanson for a three-four finish in the high jump, with Johanson jumping six feet for third, just ahead of Ekstrom's six feet fourth-place finish.

Fairmont will travel to St. James for the South Central Conference Meet at 3:15 p.m. on Tuesday, while MTGHECML travels to St. James for a 4:30 p.m. dual meet on Friday.

Section 2AA True Team

GIRLS RESULTS

Team Standings: 1. Mankato East 507, 2. Mankato West 495, 3. Fairmont 455.5, 4. St. Peter 417, 5. Albert Lea Area 400.5, 6. Waseca 367, 7. Faribault 295, 8. Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther 266, 9. Worthington 224, 10. New Ulm/New Ulm Cathedral 160.

Individual Results

100: 1. Katie Ernste (FB) 13.13, 2. Taylor Amundson (MW) 13.14, 3. Emma Baynes (ME) 13.54, 4. Jenny Vetter (ME) 13.55, 5. Danielle Staat (AL) 13.58, 6. Becca Dup (AL) 13.62, 7. Madison Murphy (FB) 13.77, 8. KaNeesha Stoltzman (MW) 13.81, 9. Sasha Riley (FM) 13.82, 10. Chloe Bachman (SP) 13.84.

Other Fairmont finishers: 11. Marissa Voss 13.91.

MTGHECML finishers: 15. Hannah Johanson 14.0, 17. Kayley Shoen 14.23.

200: 1. Ernste (FB) 27.30, 2. Rebekah Kolstad (ME) 28.07, 3. Riley (FM) 28.07, 4. Bryn Woodside (AL) 28.10, 5. Stoltzman (MW) 28.26, 6. Hannah Quast (WAS) 28.51, 7. Staat (AL) 28.51, 8. Whitney Coriolan (WOR) 28.65, 9. Meydee Okello (WOR) 28.83, 10. Murphy (FB) 28.89.

Other Fairmont finishers: 18. Tracy Thiesse 29.66.

MTGHECML finishers: 11. Kaitlyn Thompson 28.93, 19. Shoen 29.82.

400: 1. Mishya Rowe-Swanson (ME) 1:01.66, 2. Marta Springer (SP) 1:02.06, 3. Woodside (AL) 1:02.78, 4. Riley (FM) 1:02.83, 5. Okello (WOR) 1:03.07, 6. Samantha Hiller (WAS) 1:03.44, 7. Katie Schilling (WAS) 1:03.57, 8. Nyakim Dang (MW( 1:03.69, 9. Anna Lieske (MW) 1:03.85, 10. Rachel Shumski (MTGHECML) 1:04.96.

Other Fairmont finishers: 16. Pauli Anderson 1:07.82.

Other MTGHECML finishers: 15. Thompson 1:07.42.

800: 1. Holly Hankins (MW) 2:28.83, 2. Ella Wiebusch (SP) 2:31.63, 3. Alyssa Cowan (FB) 2:31.95, 4. Sally O'Brien (WAS) 2:32.28, 5. Anna Englin (AL) 2:32.57, 6. Aubrey Highum (WAS) 2:32.81, 7. Katie Esslinger (MW) 2:34.90, 8. Jenna Pavich (FM) 2:35.93, 9. Emily Zaharia (MTGHECML) 2:36.39, 10. Alicia Darling (WOR) 2:37.08.

Other Fairmont finishers: 16. Jaclyn Friese 2:44.0.

Other MTGHECML finishers: 11. Elizabeth Cooling 2:37.13.

1,600: 1. Christina Monson (AL) 5:19.88, 2. O'Brien (WAS) 5:30.6, 3. Sally Morrow (SP) 5:40.05, 4. Ivy Glade (ME) 5:51.25, 5. Jennifer Johnson (ME) 5:52.01, 6. Mackenzie Burke (WAS) 5:52.79, 7. Rachel Kenis (AL) 5:53.44, 8. Cait Flannery (MW) 5:55.96, 9. Lauren Moll (FB) 5:56.29, 10. Serena Tatge (FB) 6:01.36.

Fairmont finishers: 11. Sarah Bartz (FM) 6:01.76, 16. Emily Haugen 6:14.39.

MTGHECML finishers: 15. Courtney Zaharia 6:14.27, 17. Kierra Preston 6:26.28.

3,200: 1/ Monson (AL) 11:45.49, 2. Kourney Kulseth (WAS) 12:21.89, 3. Maggie Anderson (SP) 12:27.46, 4. Hannah Johnson (FM) 12:42.94, 5. Briggs Carlson (MW) 12:48.61, 6. Sadie Novak-Klug (WAS) 12:49.84, 7. Emma Behling (AL) 13:01.21, 8. Andrea Nett (ME) 13:12.12, 9. Johnson (ME) 13:15.65, 10. Greta Anderson (SP) 13:17.02.

Other Fairmont finishers: 12. Bartz 13:51.84.

MTGHECML finishers: 13. Samantha Maul 13:55.30, 20. Alissa Voyles 14:56.25.

100 hurdles: 1. Sierra Schultz (FM) 16.28, 2. Sierra Sandeen (MW) 16.96, 3. Emily Lind (SP) 17.16, 4. Kelsey Ekstedt (ME) 17.22, 5. Gretchen Johnson (AL) 17.53, 6. Christa Benson (MW) 17.62, 7. Haley Harder (FM) 17.84, 8. Samantha Erickson (ME) 17.92, 9. Alexis Watts (FB) 18.04, 10. Halla Dontje Lindell (SP) 18.08.

MTGHECML finishers: 12. Chalina Whitney 18.17, 13. Alexis Jahnz 18.35.

300 hurdles: 1. Logan Retzlaff (SP) 48.25, 2. Benson (MW) 48.32, 3. Coriolan (WOR) 49.71, 4. Sandeen (MW) 50.36, 5. Kelsey Ekstedt (ME) 51.23, 6. Schultz (FM) 51.45, 7. Larissa Hacker (AL) 52.55, 8. Harder (FM) 52.58, 9. Johnson (AL) 52.82, 10. Camilla Bjelland (SP) 53.33.

MTGHECML finishers: 13. Jahnz 56.98, 17. Taylor Hilgendorf 59.20.

4x100: 1. Mankato East 52.22, 2. Faribault 53.49, 3. Mankato West 53.51, 4. Fairmont (Marina Rufli, Emily Wegener, Paige Bearson, Voss) 53.71, 5. St. Peter 53.74, 6. Waseca 54.61, 7. Albert Lea Area 55.19, 8. MTGHECML (Whitney, Jahnz, Mari DeLaCruz, Amy Denn) 56.51, 9. New Ulm 56.59, 10. Worthington 56.73.

4x200: 1. Mankato West 1:51.55, 2. Mankato East 1:52.0, 3. St. Peter 1:53.52, 4. Albert Lea Area 1:54.45, 5. Worthington 1:55.89, 6. Waseca 1:56.29, 7. Fairmont (Harder, Wegener, Thiesse, Voss) 1:57.16, 8. MTGHECML (Thompson, Jordan Smith, Danielle Arndt, Shoen) 1:57.33, 9. New Ulm 1:59.89, 10. Faribault 2:00.9.

4x400: 1. Mankato West 4:13.73, 2. St. Peter 4:19.6, 3. Mankato East 4:19.82, 4. Albert Lea Area 4:21.97, 5. MTGHECML (Shumski, Smith, E. Zaharia, Arndt) 4:26.6, 6. Fairmont (Bearson, Thiesse, Rufli, Pavich) 4:28.42, 7. Waseca 4:34.42, 8. Faribault 4:36.84, 9. Worthington 4:45.24, 10. New Ulm 4:53.31.

4x800: 1. Waseca 10:07.79, 2. St. Peter 10:08.32, 3. Mankato West 10:16.89, 4. Mankato East 10:19.91, 5. MTGHECML (Smith, C. Zaharia, E. Zaharia, Shumski) 10:29.75, 6. Fairmont (Friese, Johnson, Sarah Ostlie, Pavich) 10:43.68, 7. Albert Lea 10:46.43, 8. Worthington 10:59.79, 9. Faribault 11:02.68, 10. New Ulm 11:55.57.

High Jump: 1. Claire Ziegler (ME) 5-2, 2. Thiesse (FM) 5-0, 2. MaKenzie Bliesmer (FM) 5-0, 4. Benson (MW) 4-10, 5. Hannah Fox (MW) 4-10, 6. Taylor Willis (AL) 4-8, 6. Murphy (FB) 4-8, 6. Lind (SP) 4-8, 9. Dani Behrens (FB) 4-8, 10. DeLaCruz (MTGHECML) 4-8, 10. Tara Svalland (WOR) 4-8.

Pole Vault: 1. Taylor Amundson (MW) 8-6, 2. Emma Hartman (MW) 8-6, 3. Brooklyn Leichtnam (FM) 8-0, 4. Cecelia Hake (FB) 8-0, 5. Andrea Nelson (ME) 8-0, 6. McKenna Vininski (FB) 7-0, 7. Tracy Prins (WOR) 7-0, 8. Brandi Williams (WOR) 7-0, 9. Konnor Harris (WAS) 6-6, 10. Teagan Weiss (SP) 6-6, 10. Anna Anderson (AL) 6-6.

Other Fairmont finishers: 12. Hannah Olson 6-6.

Long Jump: 1. Bearson (FM) 16-10 1/2, 2. Schultz (FM) 16-3 1/2, 3. Kolstad (ME) 15-11 1/2, 4. Jenny Vetter (ME) 15-9, 5. Hailey Trautmiller (NU) 15-6 1/2, 6. Kristina Johns (MW) 15-4, 7. Sydney Rehnelt (AL) 15-3, 8. Carlee Diedrich (WAS) 15-2 3/4, 9. Johanson (MTGHECML) 15-2 1/2, 10. Dani Behrens (FB) 14-9 1/4.

Other MTGHECML finishers: 11. Shoen 14-6 3/4.

Triple Jump: 1. Schultz (FM) 34-3, 2. Bearson (FM) 33-9 1/2, 3. Dontje Lindell (SP) 33-4 1/2, 4. Ekstedt (ME) 33-0, 5. Springer (SP) 32-7, 6. Johanson (MTGHECML) 31-5, 7. Taylor Karge (ME) 31-4, 8. Diedrich (WAS) 30-9, 9. Brittany Miller (WAS) 29-10, 10. Brooke Rotchadl (MW) 29-10.

Other MTGHECML finishers: 14. C. Zaharia 28-3.

Shot: 1. Ziegler (ME) 36-2 1/2, 2. Kayla Lardy (FM) 31-10, 3. Wegener (FM) 31-9, 4. Emma Wiederhoeft (MTGHECML) 30-11 1/2, 5. Kayla Schlueter (WAS) 30-2 1/4, 6. Mara Rosenwinkel (ME) 30-0, 7. Bridget Forst (NU) 29-5, 8. Claire Rehome (MW) 29-4, 9. Desi Krueger (SP) 28-11 1/2, 10. Hanna DeVries (AL) 28-11.

Other MTGHECML finishers: 19. Voyles 23-10 1/2.

Discus: 1. Alyson Enderle (ME) 110-6, 2. Wegener (FM) 105-0, 3. Ziegler (ME) 100-0, 4. Lorna Wright (MW) 99-10, 5. Schlueter (WAS) 96-5, 6. Wiederhoeft (MTGHECML) 95-4, 7. Kemma Bergland (AL) 91-10, 8. Alice Spangler (WAS) 88-11, 9. Amy Lager (SP) 86-5, 10. Miranda Boudreau (FB) 84-10.

Other Fairmont finishers: 12. Lardy 80-2.

Other MTGHECML finishers: 15. Voyles 76-7.

BOYS RESULTS

Team Standings: 1. Faribault 497, 2. Mankato East 459, 3. Mankato West 450.5, 4. Waseca 418, 5. Fairmont 383.5, 6. Albert Lea Area 333.5, 7. MTGHECML 316, 8. St. Peter 257, 9. New Ulm 242.5, 10. Worthington 222.

Individual Results

1. Sean O'Connell (SP) 11.47, 2. Zach Hoaglund (FB) 11.53, 3. Connor Watts (MW) 11.69, 4. Dylan Hermanstorfer (WAS) 11.70, 5. Anjola Onadipe (ME) 11.71, 6. Sam Watters (FB) 11.72, 7. Brock Kolander (WAS) 11.72, 8. Calvin Deike (ME) 11.88, 9. Thomas Willett (FM) 11.89, 10. Jon Whitney (MTGHECML) 11.97.

Other Fairmont finishers: 12. Brian Wilde 12.43.

200: 1. DaMarko Thomas (MTGHECML) 23.13, 2. Zach Hoaglund (FB) 23.39, 3. Mark Fruechte (FM) 23.77, 4. Watters (FB) 23.81, 5. Kolander (WAS) 23.91, 6. Hermanstorfer (WAS) 23.95, 7. Will Classen (MW) 24.11, 8. Onadipe (ME) 24.19, 9. Marcell Rowe-Swanson (SP) 24.41, 10. Deike (ME) 24.45.

Other Fairmont finishers: 13. Willett 24.47.

Other MTGHECML finishers: 11. Kyle Schultz 24.45.

400: 1. Adam Cooling (MTGHECML) 51.97, 2. Fruechte (FM) 52.0, 3. Tim Houghton (FB) 52.71, 4. Neil Nienaber (ME) 53.14, 5. Travon Jones (MW) 53.27, 6. Rowe-Swanson 53.59, 7. Ethan Spittle (WOR) 53.64, 8. Kolander (WAS) 53.88, 9. Riley Drahota (NU) 53.9, 10. Nate Subbert (FM) 54.51.

Other MTGHECML finishers: 19. Derrick Van Hee 57.11.

800: 1. Shane Streich (WAS) 2:00.16, 2. Cade Ekstrom (MTGHECML) 2:03.06, 3. Aaron Stark (NU) 2:05.07, 4. Quinn Berge (FB) 2:06.03, 5. Nate Phillips (FB) 2:07.79, 6. Isaac Highum (WAS) 2:08.54, 7. Blake Piotter (NU) 2:08.87, 8. Xavier Dahlgren (MW) 2:09.87, 9. Lucas Malimanek (AL) 2:10.94, 10. Paul Esslinger (MW) 2:12.54.

Fairmont finishers: 11. Josh Sundblad 2:12.90, 15. Joey Peterson 2:14.93.

Other MTGHECML finishers: 13. Wes Olson 2:14.48.

1,600: 1. S. Streich (WAS) 4:23.96, 2. Ekstrom (MTGHECML) 4:38.70, 3. Brad Kunz (ME) 4:45.09, 4. Malimanek (AL) 4:54.24, 5. Niko DeMars (FB) 4:55.31, 6. Jackson Goodell (AL) 4:55.52, 7. Tony Nelson (ME) 4:59.29, 8. Zac Ehlert (FM) 5:00.69, 9. Collin Ernste (FB) 5:01.52, 10. Andrew Fritz (MW) 5:02.31.

Other Fairmont finishers: 14. Josiah Johnson 5:07.19.

Other MTGHECML finishers: 17. Landon Martinez 5:28.31.

3,200: 1. Kunz (ME) 10:19.28, 2. Ammanuel Fissiha (WOR) 10:25.23, 3. Cole Streich (WAS) 10:26.21, 4. Logan Callahan (AL) 10:35.89, 5. Gunnar Miller (FB) 10:37.44, 6. Keenan Ronayne (FB) 10:37.8, 7. Brandon Bonnerup (AL) 10:50.97, 8. Jacob Wolter (MTGHECML) 10:52.96, 9. J. Johnson (FM) 10:54.44, 10. Ben Broze (MW) 10:59.42.

Other Fairmont finishers: 15. Ehlert 11:32.26.

Other MTGHECML finishers: 19. David Schaal 12:21.31.

110 hurdles: 1. Kallan Hart (FB) 15.96, 2. Nicholas Tate (AL) 16.07, 3. Keegan McCabe (SP) 16.25, 4. Tyler King (MW) 16.84, 5. Jim Tong (ME) 16.99, 6. Preston Smith (AL) 17.11, 7. Noah Miller (ME) 17.28, 8. J.P. Eykyn (WAS) 17.72, 9. Russell Koenings (MW) 17.91, 10. Keeley (SP) 17.91.

Fairmont finishers: 11. Kolin Kelly 17.92, 14. Evan Ward 19.6.

MTGHECML finishers: 19. Ryan Lassas 21.71, 20. Ernesto Arizmendi 22.17.

300 hurdles: 1. Smith (AL) 42.50, 2. McCabe (SP) 42.64, 3. Miller (ME) 42.98, 4. Ward (FM) 43.92, 5. Tong (ME) 43.96, 6. Eykyn (WAS) 44.47, 7. Koenings (MW) 45.17, 8. Kier Oxnard (MW) 45.35, 10. Justin Barnes (FM) 45.87.

MTGHECML finishers: 11. Landon Martinez 46.29, 19. Lassas 52.03.

4x100: 1. Faribault 45.09, 2. Mankato West 45.86, 3. Mankato East 46.03, 4. Fairmont (Derek Edman, Zach Brown, Wilde, Payton Schlomann) 47.18, 5. Waseca 47.26, 6. Albert Lea 47.52, 7. Worthington 48.34, 8. MTGHECML (Devin Ulmen, Schultz, Van Hee, Konnor Kristenson) 49.04, 9. St. Peter 49.61, 10. New Ulm 50.11.

4x200: 1. MTGHECML (Thomas, Ulmen, Cooling, Whitney) 1:34.17, 2. Mankato West 1:34.97, 3. St. Peter 1:35.97, 4. Fairmont (Willett, Schlomann, Wilde, Barnes) 1:37.55, 5. Mankato East 1:38.10, 6. Albert Lea 1:38.11, 7. Faribault 1:38.21, 8. Worthington 1:41.68, 9. Waseca 1:41.87, 10. New Ulm 1:43.63.

4x800: 1. Faribault 8:31.98, 2. New Ulm 8:34.84, 3. Mankato East 8:40.81, 4. Worthington 8:50.49, 5. Waseca 8:51.22, 6. Albert Lea 8:58.13, 7. Fairmont (Josh Sundblad, Nathaniel Larson, Christopher Poush, Robert Hamp) 8:58.29, 8. Mankato West 8:58.45, 9. MTGHECML (Wolter, Olson, Martinez, Van Hee) 8:59.17, 10. St. Peter 10:09.05.

High Jump: 1. Logan Bristol (MW) 6-2, 2. Barnes (FM) 6-0, 3. Josh Johanson (MTGHECML) 6-0, 4. Ekstrom (MTGHECML) 6-0, 5. Jon Pytlak (MW) 5-10, 6. Kallan Hart (FB) 5-8, 7. Onadipe (ME) 5-7, 8. Elijah Carter (WAS) 5-7, 9. Tristan Hoy (WAS) 5-6, 10. Matt Bornholdt (ME) 5-6.

Other Fairmont finishers: 13. Marcus Larson 5-4.

Pole Vault: 1. Will Dudley (WOR) 13-0, 2. Caleb Paarmann (ME) 13-0, 3. Deike (ME) 12-6, 4. Ty Kolb (MW) 12-6, 5. Larson (FM) 11-6, 6. Brandon Stadler (FB) 10-6, 7. Joe Tweeten (MW) 10-0, 7. Jon Favre (SP) 10-0, 9. Keeley (SP) 9-6, 10. David Sadergaski (FB) 9-6.

Other Fairmont finishers: 13. Kelly 8-6.

Long Jump: 1. Claussen (MW) 20-8, 2. Thomas (MTGHECML) 20-5 3/4, 3. Watters (FB) 20-4, 4. Hermanstorfer (WAS) 19-11 1/2, 5. Obang Ojulu (WOR) 19-9 1/2, 6. O'Connell (SP) 19-8 1/2, 7. Kolander (WAS) 18-11 3/4, 8. Josiah Dahlgren (MW) 18-11, 9. Nic Seiler (ME) 18-10 1/4, 10. Dudley (WOR) 18-6 3/4.

Triple Jump: 1. S. Streich (WAS) 42-4 1/2, 2. O'Connell (SP) 41-0, 3. Hart (FB) 40-11, 4. Hermanstorfer (WAS) 40-10, 5. Ward (FM) 39-7 1/2, 6. Tyler Wilson (FB) 39-3 1/2, 7. Troy Ektnitphong (WOR) 38-10 1/2, 8. Seiler (ME) 38-10, 9. Cody Lorentx (ME) 38-2, 10. Dahlgren (ME) 38-2.

Other Fairmont finishers: 15. Brown (FM) 36-7.

MTGHECML finishers: 13. Kristenson 37-2, 16. Johanson 36-5 1/2.

Shot: 1. Logan Hortop (FB) 46-0, 2. Evan Rector (MW) 45-5, 3. Mike Dickinson (NU) 44-5 1/2, 4. Logan Swanson (ME) 43-5 1/4, 5. Kolander (WAS) 41-11, 6. Brandon Martin (FM) 41-8 1/2, 7. Nate Lingbeck (ME) 41-8, 8. Dan Kiecker (MW) 41-4, 9. Matthew Nemec (AL) 38-3 1/2, 10. Jacob Kunkel (AL) 38-0 1/2.

Other Fairmont finishers: 17. Levi Gustafson 32-1 1/2.

MTGHECML finishers: 13. Derek Sloneker 37-6 1/2, 15. Jared Wander 37-2.

Discus: 1. Kolander (WAS) 155-2, 2. Kiecker (MW) 136-10, 3. Hortop (FB) 136-6, 4. Bornholdt (ME) 129-2, 5. Martin (FM) 126-8, 6. Alex Fenske (NU) 120-9, 7. Kunkel (AL) 119-2, 8. Nemec (AL) 111-11, 9. Rider Schwieger (FM) 105-1, 10. Mike Dickinson (NU) 102-8.

MTGHECML finishers: 12. Kristenson 102-2, 18. Jake Kortuem 86-5.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web