Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

Fairmont runners 10th, 15th at Algona

September 25, 2012
Fairmont Sentinel

ALGONA, Iowa - Fairmont sophomore Katiana Fischer finished in 15 minutes and 55 seconds to place 10th overall to pace the Cardinal girls cross country team to a 10th-place team finish at the Algona cross country invite at the River Road Golf Course on Monday.

Josiah Johnson's 27th-place time of 17:22 guided the Cardinal boys cross country team to a 15th-place finish.

Sarah Bartz finished 50th for Fairmont, coming in at 17:17. Teammate Sasha Riley was not far behind in 60th place with a time of 17:30.

Jacyln Friese finished 67th in 17:39, while Miranda Mathiason came in 90th in 18:18. Hannah Olson and Sarah Ostlie completed the Cardinals' team scoring with 105th- and 106th-place finishes of 19:00 and 19:02, respectively.

Kaleb Linse finished in 18:55 for 75th place for the Fairmont boys team. Andrew Johnson finished 94th with a time of 19:46, while Christopher Poush finished 99th in 20:03.

Harley Luhmann finished 102nd in 20:08 to complete the Fairmont team scoring.

Payton Schlomann finished in 20:19 for 104th place and Marcus Larson finished 107th in 21 minutes even to cap the Cardinal effort.

Fairmont hosts the I-90 Invite at 4:30 p.m. Thursday, Oct. 4, at Cedar Creek Park in Fairmont.

ALGONA INVITE

At River Road

Golf Course

GIRLS VARSITY

Team Standings

1. Spencer 71, 2. Charles City 125, 3. Algona 125, 4. Mason City 138, 5. Estherville/Lincoln Central 171, 6. Spirit Lake 192, 7. Bishop Garrigan 196, 8. Webster City 230, 9. Emmetsburg 255, 10. Fairmont 277, 11. Eagle Grove 289, 12. Humboldt 297, 13. Okoboji 342, 14. St. Edmond 361, 15. Fort Dodge 364, 16. Pocahontas Area 387, 17. Clarion-Goldfield 449.

Incomplete Teams: Clear Lake, Corwith-Wesley-Luverne, Forest City.

Individual Results

1. Tiffany Christensen (Eagle Grove) 14:50, 2. Sam Larson (Humboldt) 14:59, 3. Cierra Guerrero (Spencer) 15:05, 4. Tangy Wiseman (Algona) 15:08, 5. Dondi Schmidt (Spirit Lake) 15:30, 6. Erin Reedy (Bishop Garrigan) 15:35, 7. Mariah Wills (Spirit Lake) 15:41, 8. Paige Yi (Algona) 15:46, 9. Clare Eckard (Okoboji) 15:47, 10. Katiana Fischer (Fairmont) 15:55, 11. Carissa Pityer (Algona) 16:01, 12. Kendra Bauermeister (Spencer) 16:02, 13. Morgan Moline (Webster City) 16:17, 14. Daly Tighe (Spencer) 16:19, 15. Nicolle Hewett (Mason City) 16:20.

Other Fairmont finishers: 50. Sarah Bartz 17:17, 60. Sasha Riley 17:30, 67. Jaclyn Friese 17:39, 90. Miranda Mathiason 18:18, 105. Hannah Olson 19:00, 106. Sarah Ostlie 19:02.

VARSITY BOYS

Team Standings

1. Charles City 47, 2. Fort Dodge 110, 3. St. Edmond 122, 4. Webster City 133, 5. Spirit Lake 137, 6. Algona 141, 7. Spencer 177, 8. Clear Lake 184, 9. Humboldt 217, 10. Bishop Garrigan 266, 11. Okoboji 293, 12. Forest City 340, 13. Eagle Grove 355, 14. Estherville/Lincoln Central 397, 15. Fairmont 397, 16. Emmetsburg 511, 17. Pocahontas Area 523.

Incomplete teams: Clarion-Goldfield and Corwith-Wesley-Luverne.

Individual Results

1. Will Norris (Spirit Lake) 15:30, 2. Seth Reel (St. Edmond) 15:51, 3. Ryan Bauermeister (Spencer) 15:59, 4. Jacob Day (Charles City) 16:03, 5. Alex Jackson (Fort Dodge) 16:30, 6. Alec Jensen (Charles City) 16:38, 7. Tanner Goetsch (Spirit Lake) 16:38, 8. Jake Iverson (Clear Lake) 16:39, 9. Will Jarvill (Charles City) 16:40, 10. Steven Smith (Webster City) 16:42, 11. Thomas Thompson (Fort Dodge) 16:46, 12. Sam Lynch (Charles City) 16:49, 13. Antonio Demarco (Clear Lake) 16:51, 14. Matt Behrens (Spencer) 16:52, 15. Adam Poeppe (Algona) 16:54.

Fairmont finishers: 27. Josiah Johnson 17:22, 75. Kaleb Linse 18:55, 94. Andrew Johnson 19:46, 99. Christopher Poush 20:03, 102. Harley Luhmann 20:08, 104. Payton Schlomann 20:19, 107. Marcus Larson 21:00.

JUNIOR HIGH GIRLS

Fairmont finishers: 4. Jenna Pavich 21:41, 9. Hannah Johnson 13:16, 15. Lizzy Subbert 13:37, 17. Molly Hawkins 13:46, 30. Zoey Roggow 14:33, 47. Emma Koehler 15:12, 49. Anna Sundblad 15:14, 68. Taylor Driehorst 16:11, 74. Alyssa Fetters 16:24, 75. Lexi Fischer 16:27, 77. Madison Pierce 16:32, 93. Annie Mittelstadt 18:00, 98. Sarah Poppe 18:37.

JUNIOR HIGH BOYS

Fairmont finishers: 7. Ben Huinker 12:33, 37. Nathan Moeller 14:45, 41. Seth Carlmark 14:56, 44. Dayton Pasch 15:14, 50. Jaxon Jurgens 15:38, 58. Adam Carstensen 16:19, 62. Noah Wolter 16:52.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web