Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

MCW boys earn state team bid

October 28, 2011
Charlie Sorrells - Sentinel Sports Editor , Fairmont Sentinel

MONTGOMERY - Fairmont's Lauren Friese and Martin County West's Adam Kleine reached sacred ground during the final regular-season runs of their senior cross country campaigns on Thursday.

Friese earned the fifth state berth of her stellar prep running career to pace the Cardinal girls team's fifth-place showing at the Section 2A Meet, while Kleine captured his third overall individual state bid to engineer the Maverick boys lineup's runner-up placing and the program's first-ever state team nod at the Montgomery National Golf Club in Montgomery.

Freshman phenom Shane Streich covered the 5,000-meter course in a winning time of 16 minutes, 11.17 seconds, while teammates Jesse Delgado and Josh Kimball placed third and sixth, respectively, to power Waseca's first-place boys team point total of 58.

Article Photos

Fairmont’s Lauren Friese heads down the backstretch near the midway juncture of the Section 2A cross country meet on Thursday at the Montgomery National Golf Club in Montgomery. Friese went on to finish eighth overall to earn the fifth state bid of her prep career. (Photo by Chip Pearson). View additional photos at: http://cu.fairmontsentinel.com

Despite losing a shoe down the backstretch, Kleine managed to claim ninth place overall in 17:11.99 to help the Mavericks squeeze by Gopher Valley Conference rival Madelia/Truman for runner-up sectional team honors, 101-108.

"I was nervous all morning at school, and then my shoe lace came untied during the middle of the race. Later, I finally lost my shoe at the hill (down the backstretch)," said Kleine. "I really thought I'd finish in the top four, but I guess it was just nerves today. It's really a relief to get to go back to state, but this time, with the entire team.

"Now coach (Stannetta Svoboda) has to live up to her end of our deal. We told her if we qualified as a team, she would have to marry her (long-time) boyfriend," Kleine said with a laugh.

After Kleine made his way down the aisle to earn a sectional medal via a top 10 placing, Maverick teammate Jonah Mayo claimed all-sectional accolades by netting a top 15 showing. Mayo claimed 14th overall with a time of 17:41.2.

Walter Fuller posted a 17:47.11 to pocket 20th place, Dylan Brockman ran a 17:48.1 to finish one spot behind Fuller, while Matthew Viesselman produced a pivotal fifth team score of 37th in 18:17.82.

"It's a great day to be a Maverick," said an elated Svoboda on the heels of her lineup's state-qualifying performance, which also included Chris Kahler (41st, 18:29.19) and Daniel Smith (75th, 19:18.1).

Unfortunately for third-place finisher Madelia/Truman and Section 2A varsity boys coach of the year Pete Goeringer, the Jayhawks competed without their regular-season No. 1 runner Cade Ekstrom due to an injury during the GVC Meet.

Despite Ekstrom's absence, the Jayhawks' Ricki Fenske and Caleb Arndt captured seventh and eighth overall in 17:10.07 and 17:11.71, respectively, to earn individual state bids.

Lee Leal, Landon Martinez and Eric Colon turned in solid performances of 18:07.25 (29th), 18:08.3 (31st) and 18:11.93 (33rd), respectively, to round out Madelia/Truman's counting scores.

Abraham Bergeman rounded out the Jayhawk boys' effort in 93rd in 19:56.4.

Sophomore standout Zac Ehlert just missed all-sectional honors by placing 16th overall in 17:44.41 to guide the Fairmont Cardinals to a seventh-place team total of 230.

"I thought Zac Ehlert and Josiah Johnson ran exceptionally well today, especially considering they're a sophomore and eighth-grader (respectively)," said Fairmont mentor Bob Bonk. "Kevin Hanson closed out his (cross country) career as a 500-point scorer and not too many have done that."

Johnson posted a time of 18:17.12 to place 36th overall, while Hanson took 39th in 18:24.58. Robert Hamp (67th, 19:06.79) and Christian Sovell (72nd, 19:12.62) rounded out the Cardinals' counting scores.

Payton Schlomann (100th, 20:14.0) and Marcus Larson (105th, 20:26.56) rounded out Fairmont's effort.

"Our first goal was to finish in the upper half, and we exceeded that by placing in the upper third," said Bonk. "It was a satisfying way to finish another winning year."

Mike Ankeny generated a 25th-place finish of 17:59.4 to pace Blue Earth Area's eighth-place team total of 254.

Jake Zebedee (40th, 18:27.72), Jake Wagner (42nd, 18:29.95), Isaac Vasquez (65th, 19:00.59) and Ben Krussow (82nd, 19:25.44) completed the Bucs' counting marks.

Alec Huber (84th, 19:33.45) and Kolt Gorg (94th, 19:58.85) rounded out Blue Earth Area's performance.

In the girls' race, sophomore standout Sadie Klug crossed the 4K race's finish line in fifth place, while teammate Morgan Larson netted sixth overall to complete the Bluejays' sectional team sweep as Waseca tallied 74 points to best United South Central's second-place mark of 86.

Mankato Loyola senior standout Meghan Henriksen outgunned Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton eighth-grader Tierney Winter for first-place sectional individual honors. Henriksen blistered the course in a gold-medal time of 15:08.88, while Winter took the silver in 15:15.76.

Lauren Friese, who competed in her first meet in two weeks due to a recurring injury, delivered yet another state-qualifying performance by crossing the finish line in 15:27.66 to place eighth overall for Fairmont.

"With everything that I've been through the last two weeks, I'm happy to make it back to state during my final (high school) year," said Friese, who's being recruited by a number of colleges, including Division I Bradley University. "I really wasn't able to do anything for a while (two weeks ago), and then I started doing ellipticals in our high school's weight room. I wasn't able to do any core training for today, but I'm happy to return to St. Olaf."

Lauren Friese, combined with the efforts of Justine Gerdts, Tori Harris, Katiana Fischer and Sasha Riley, produced a fifth-place team total of 135 to finish two points behind fourth-place Blue Earth Area (133) and 13 behind third-place Martin County West (122).

Gerdts took 21st in 16:19.5, Harris netted 23rd in 16:22.82, Fischer placed 39th in 16:52.29, while Riley took 44th in 17:06.09.

Jaclyn Friese (46th, 17:13.31) and Sarah Bartz (50th, 17:19.24) completed the Cardinals' effort.

"I thought we had a legitimate chance to compete for second place today, but USC had a phenomenal day," said Bonk. "I think we struggled in the middle of the race because we tried too hard and got a little tired.

"For Lauren, her experience and talent came through for her today."

Unfortunately for Morgan Larson, the Martin County West eighth-grade phenom just missed an individual state bid, but did earn all-sectional medalist honors by finishing 11th overall in 15:39.82.

Noel Bjerken just missed all-sectional honors by placing 17th in 16:13.41 for the Mavericks, while Whitney Smith (22nd, 16:20.47), Rachel Viesselman (35th, 16:49.18) and Brooke Anderson (37th, 16:50.54) rounded out the team's counting totals.

Shania Kleine (40th, 16:57.06) and Sarah Wohlford (57th, 17:39.84) rounded out MCW's effort.

Marissia Hagedorn collected all-sectional honors by netting 14th overall in 16:03.43 to pace Blue Earth Area, while Courtney Grandgenett and Taylor Grandgenett placed 20th (16:17.73) and 28th (16:37.87), respectively. Mariah Halvorson (30th, 16:38.82) and Signe Olson (41st, 16:57.58) rounded out the Bucs' counting scores.

Shayna Stevermer (55th, 17:37.07) and Athena Peterson (84th, 18:50.83) completed Blue Earth Area's effort.

Laura Borkenhagen (19th, 16:17.54), Danielle Arndt (27th, 16:36.3), Cleo Maloney (74th, 18:16.33), Alissa Voyles (82nd, 18:36.7), Briana Bergeman (86th, 19:03.94) and Dakota DeBell (124th, 22:08.17) represented Madelia/Truman's 12th-place girls team showing of 285.

Martin Luther's Rebekah Rusert crossed the finish line in 122nd place with a time of 22:05.3.

The Class A state meet gets under way Saturday, Nov. 5, at 1 p.m. for the girls competition and 2 p.m. for the boys at St. Olaf College in Northfield.

SECTION 2A CROSS

COUNTRYMEET

At Montgomery

National Golf Club

BOYS DIVISION (5K)

Team Standings (Top 2 advance to state): 1. Waseca 58; 2. Martin County West 101; 3. Madelia/Truman 108; 4. Maple River 123; 5. St. James 124; 6. Gibbon-Fairfax-Winthrop 215; 7. Fairmont 230; 8. Blue Earth Area 254; 9. United South Central 254; 10. Mankato Loyola 264; 11. Montgomery-Lonsdale 270; 12. St. Peter 271; 13. Le Sueur-Henderson 284; 14. Lake Crystal-Wellcome Memorial/Nicollet 286; 15. Minnesota Valley Lutheran 407; 16. Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton 446; 17. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 463; 18. Sibley East 464; 19. Medford 496; 20. St. Mary's/Sleepy Eye Public/New Ulm Cathedral 614.

Individual Results (Top 10 advance to state): 1. Shane Streich (Waseca) 16:11.17; 2. Johnathan Surber (St. James) 16:41.89; 3. Jesse Delgado (Waseca) 16:42.45; 4. Dylan Baumann (USC) 17:04.18; 5. TJ Schiltz (NRHEG) 17:05.95; 6. Josh Kimball (Waseca) 17:06.59; 7. Ricki Fenske (M/T) 17:10.07; 8. Caleb Arndt (M/T) 17:11.71; 9. Adam Kleine (MCW) 17:11.99; 10. Jack Parsley (Maple River) 12:12.38.

Fairmont results: 16. Zac Ehlert 17:44.41; 36. Josiah Johnson 18:17.12; 39. Kevin Hanson 18:24.58; 67. Robert Hamp 19:06.79; 72. Christian Sovell 19:12.62; 100. Payton Schlomann 20:14.0; 105. Marcus Larson 20:26.56.

Other Martin Co. West results: 14. Jonah Mayo 17:41.2; 20. Walter Fuller 17:47.11; 21. Dylan Brockman 17:48.1; 37. Matthew Viesselman 18:17.82; 41. Chris Kahler 18:29.19; 75. Daniel Smith 19:18.1.

Other Madelia/Truman results: 29. Lee Leal 18:07.25; 31. Landon Martinez 18:08.3; 33. Eric Colon 18:11.93; 93. Abraham Bergeman 19:56.4.

Blue Earth Area results: 25. Mike Ankeny 17:59.4; 40. Jake Zebedee 18:27.72; 42. Jake Wagner 18:29.95; 65. Isaac Vasquez 19:00.59; 82. Ben Krussow 19:25.44; 84. Alec Huber 19:33.45; 94. Kolt Gorg 19:58.85.

GIRLS DIVISION (4K)

Team Standings (Top 2 advance to state): 1. Waseca 74; 2. USC 86; 3. Martin Co. West 122; 4. B.E. Area 133; 5. Fairmont 135; 6. Mankato Loyola 204; 7. WEM/JWP 220; 8. St. James 226; 9. LCWM/Nicollet 261; 10. Sibley East 262; 11. Montgomery-Lonsdale 281; 12. Madelia/Truman 285; 13. St. Mary's/SE/NUC 368; 14. St. Peter 410; 15. MVL 412; 16. Medford 416; 17. NRHEG 425; 18. LSH 426. Incomplete: GFW, Maple River and Martin Luther.

Individual Results (Top 10 advance to state): 1. Meghan Henriksen (Loyola) 15:08.88; 2. Tierney Winter (WEM/JWP) 15:15.76; 3. Emily Mantor (USC) 15:19.94; 4. Hannah Goemann (USC) 15:20.82; 5. Sadie Klug (Waseca) 15:26.53; 6. Morgan Larson (Waseca) 15:27.31; 7. Jessica Eibs (Sibley East) 15:27.38; 8. Lauren Friese (Fairmont) 15:27.66; 9. Ariel Esqueda (LCWM/Nicollet) 15:28.75; 10. Tara Roelofs (LCWM/Nicollet) 15:39.57.

Other Fairmont results: 21. Justine Gerdts 16:19.5; 23. Tori Harris 16:22.82; 39. Katiana Fischer 16:52.29; 44. Sasha Riley 17:06.09; 46. Jaclyn Friese 17:13.31; 50. Sarah Bartz 17:19.24.

Martin Co. West results: 11. Morgan Larson 15:39.82; 17. Noel Bjerken 16:13.41; 22. Whitney Smith 16:20.47; 35. Rachel Viesselman 16:49.18; 37. Brooke Anderson 16:50.54; 40. Shania Kleine 16:57.06; 57. Sarah Wohlford 17:39.84.

Blue Earth Area results: 14. Marissia Hagedorn 16:03.43; 20. Courtney Grandgenett 16:17.73; 28. Taylor Grandgenett 16:37.87; 30. Mariah Halvorson 16:38.82; 41. Signe Olson 16:57.58; 55. Shayna Stevermer 17:37.07; 84. Athena Peterson 18:50.83.

Madelia/Truman results: 19. Laura Borkenhagen 16:17.54; 27. Danielle Arndt 16:36.3; 74. Cleo Maloney 18:16.33; 82. Alissa Voyles 18:36.7; 86. Briana Bergeman 19:03.94; 124. Dakota DeBell 22:08.17.

Martin Luther result: 122. Rebekah Rusert 22:05.3.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web